Pamiątki po kpt. pil. Mieczysławie Medweckim w zbiorach MLP

Pamiątki po kpt. pil. Mieczysławie Medweckim w zbiorach MLP (fot. muzeumlotnictwa.pl)

Muzeum Lotnictwa Polskiego poinformowało, iż powiększyło swoje zbiory o kolejne bezcenne eksponaty – pamiątki związane z kpt. pil. Mieczysławem Medweckim. Wśród nich znajdują się odznaczenia, odznaki, medale oraz spodnie skórzane pilota.

Kolekcja zostanie publicznie zaprezentowana w ramach wystawy czasowej. O dacie jej planowanego otwarcia Muzeum Lotnictwa Polskiego poinformuje w terminie późniejszym.

Mieczysław Adolf Medwecki urodził się 7.06.1904 r. w Pasieczej. W wieku szesnastu lat wstąpił do tzw. "Jazdy Jaworskiego" (19 Pułku Ułanów Wołyńskich). 15 sierpnia 1925 ukończył Korpus kadetów. W 1928 ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie (II promocja, 9 lokata) i otrzymał nominację na podporucznika obserwatora lotniczego z przydziałem do II dywizjonu liniowego 6 pułku we Lwowie.

W 1930 pod okiem kpt. Jerzego Bajana ukończył kurs pilotażu wyższego. Został przeniesiony do dywizjonu myśliwskiego 2 pułku lotniczego w Krakowie. W 1938 został kapitanem i dowódcą III dywizjonu myśliwskiego 2 pułku lotniczego. W sierpniu 1939 wraz z 121 i 122 eskadrą lotniczą został przeniesiony z lotniska w Rakowicach na lotnisko polowe w Balicach koło Krakowa.

Był także członkiem zespołu akrobacyjnego Jerzego Bajana, instruktorem pilotażu w Jugosławii.

1 września 1939 przed godziną 7:00 kpt. Medwecki wystartował na myśliwcu PZL P.11c z lotniska w Balicach prowadząc klucz samolotów 121 Eskadry w celu patrolowania w rejonie Chrzanowa i Wadowic. Zaraz po starcie polskie samoloty, nabierając wysokości, zostały zaskoczone przez nadlatujące po bombardowaniu Krakowa niemieckie bombowce Junkers Ju 87 z dywizjonu I./StG 2 i Medwecki został zestrzelony przez Ju 87, którego pilotował Lt. Frank Neubert (litery kodowe T6-GK). Pilotowany przez kpt. Medweckiego P.11c spadł na pola w rejonie Morawica-Chrosna-Brzoskwinia. Medwecki stał się przez to pierwszym zabitym alianckim lotnikiem podczas II wojny światowej.

Więcej na ten temat można przeczytać na: www.muzeumlotnictwa.pl/historia/wrzesien_1939/index.php

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus