Nowe nabytki Muzeum Lotnictwa Polskiego

Nowy nabytek Muzeum Lotnictwa Polskiego (fot. muzeumlotnictwa.pl)

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wzbogaciło swoją kolekcję o unikatowy odbiornik z lotniczej radiostacji S.A.R.A.M. Type 3-10.

Na wiosnę 1939 r. 148 sztuk radiostacji tego typu zostało zamówionych we Francji z przeznaczeniem do samolotów typu PZL.37 Łoś. 69 bezpośrednio w firmie Bronzavia, a 79 miało przekazać francuskie lotnictwo ze względu na pilność zamówienia. W lipcu 1939 r. pierwsze 30 radiostacji dotarło do Polski, 10 z Bronzavii, a 20 z francuskiego ministerstwa. Ze względu na brak odpowiedniego oprzyrządowania radia nie zostały zamontowane, a wybuch II wojny światowej zablokował dostawę pozostałego zakontraktowanego sprzętu.

Odbiornik wysokich częstotliwości (z polskimi cechami użytkowymi) jest najprawdopodobniej jedynym zachowanym tego typu na świecie. Nie są znane jego wojenne losy, prawdopodobnie został przejęty przez armię niemiecką we Francji w 1940 r. Został odnaleziony kilka lat temu w Austrii.

Pozyskany zestaw składa się w dwóch odbiorników tworzących komplet. Odbiornik wysokich częstotliwości produkcji Bronzavia dla lotnictwa polskiego (numer seryjny P26) oraz odbiornik częstotliwości średnich i niskich z francuskimi cechami użytkowymi.

Zestaw odbiorników zaoferował Muzeum kolekcjoner i pasjonat sprzętu radiowego – Pan Witold Bień SP6HDE.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus