Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kompleksowa renowacja MD-12 F zakończona

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza na prezentację odremontowanego unikatowego prototypowego polskiego samolotu fotogrametrycznego MD-12F. Prezentacja odbędzie się w najbliższy piątek tj. 30 listopada 2018 roku o godzinie 13:00.

Renowacja była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotychczas dzięki otrzymanemu w latach 2015 i 2016 dofinansowaniu w ramach priorytetu Wspieranie działań muzealnych kompleksowej renowacji poddano w ciągu ostatnich lat dwa samoloty (będące również częścią tzw. zbioru Tadeusza Sołtyka): LWD Zuch 2 i LWD Żuraw. Projekt „Kompleksowa renowacja unikatowego prototypowego polskiego samolotu fotogrametrycznego MD-12F" wpisała się także w cele Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wspieranie działań muzealnych. Zgodnie z założeniami tego priorytetu szczególnie istotne jest wspieranie działań, które prowadzą do zachowania lub przywrócenia stanu właściwego obiektom zagrożonym nieodwracalnym uszkodzeniem, a takim właśnie obiektem był samolot MD-12F.

Samolot został opracowany po II wojnie światowej (w latach 1958–1959) początkowo jako maszyna pasażersko-transportowa w Instytucie Lotnictwa w Warszawie i zbudowany w Ośrodku Konstrukcji Lotniczych WSK-Okęcie przez słynnych projektantów Franciszka Misztala i Leszka Dulębę. Jest to jedna z trzech zrealizowanych w Polsce po II wojnie światowej koncepcji samolotu pasażerskiego, jak również jedyny ukończony polski samolot czterosilnikowy. Jest to również jedyny samolot przeznaczony do aerofotogrametrii (wykonywania i opracowywania zdjęć lotniczych w celu sporządzenia map i planów) w zbiorach Muzeum. Co ważne jest to jeden z nielicznych eksponatów dostarczonych bezpośrednio drogą powietrzną do krakowskiego Muzeum.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony