Przejdź do treści
Eskadrylla Niepodległej w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego (fot. muzeumlotnictwa.pl)
Źródło artykułu

Eskadrylla Niepodległej w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego

Jak co roku Muzeum Lotnictwa Polskiego wspólnie z dziećmi i młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 129 z Krakowa przygotowało program, który pozwolił na wspólne świętowanie. To tutaj, na terenie obecnego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie nocą z 30 na 31 października 1918 roku polska załoga wyzwoliła lotnisko z rąk okupantów.

Uroczyste obchody rocznicy odzyskania niepodległości i powstania Eskadrylli Niepodległej Rzeczpospolitej są organizowane przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie od kilku lat. W programie tegorocznych obchodów znalazły się akcenty upamiętniające historyczne wydarzenia, ale także atrakcje dla najmłodszych Małopolan.

Oprócz konkursu pieśni patriotycznej i warsztatów biało-czerwonych będzie można obejrzeć film dokumentalny “Dzień ostatni, dzień pierwszy” zrealizowany wspólnie z TVP3 Kraków.

Film pt. “Dzień ostatni, dzień pierwszy” powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Producentem jest TVP Kraków i Stowarzyszenie Bene Tibi, a  partnerami  Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Duża część filmu jest zrealizowana w Muzeum.

Film opowiada  o pierwszej lotniczej bitwie II Wojny Światowej, która rozegrała się o poranku 1 września 1939 roku w podkrakowskich Balicach. Wówczas trójka polskich pilotów – kpt. Mieczysław Medwecki, por. Władysław Gnyś i st. szer. Tadeusz Arabski -poderwała swoje maszyny, by bronić polskiego nieba przed niemieckim najeźdźcą. Dla jednego z nich kpt. Medweckiego ten dzień był ostatnim dniem, zginął zestrzelony przez niemieckiego pilota, dla drugiego por. Gnysia, który w tej potyczce zestrzelił dwa niemieckie samoloty ten dzień był pierwszym dniem wojennej służby. Stąd tytuł filmu „Dzień ostatni, dzień pierwszy”.

Przesłaniem naszej opowieści jest pokazanie wyjątkowej sytuacji polskich pilotów we wrześniu 1939 roku, ich odwagi i zdecydowania, a także niezwykłych umiejętności. Jednocześnie  to sposobność do zaprezentowania w syntezie, niejako w specyficznym studium przypadku całej złożoności lotniczych losów we wrześniu,  a także ogromnego wysiłku organizacyjnego naszego lotnictwa w dramatycznie nierównej walce z Luftwaffe.

Pokaz filmu odbędzie sie o godz. 12:00 w sali kina muzealnego LOTNIK właśnie 29.10.2019 r.

Serdecznie zapraszamy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony