"Dywizjon Spitfireów" – Wtorkowy seans w Kinie Lotnik MLP
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza w dniu 9.07.2019r. o godz. 11:00 i 16:30 na bezpłatną projekcję filmu pt. "Dywizjon Spitfireów".
"Dywizjon Spitfireów" – w filmie będzie można zobaczyć jak zorganizowana była i jak walczyła jednostka legendarnych myśliwców angielskich, ilu liczyła pilotów i samolotów? Jak wyglądała praca obsługi naziemnej? Odpowiedzi na te pytania można poznać w tym odcinku.
W 1941 r. sformowano dwa polskie skrzydła myśliwskie, a w 1943 r. jeszcze trzecie. Początkowo polskie dywijzony myśliwskie w Wielkiej Brytanii były wyposażone w Hurricane’y i Spitfire’y I/II, ale do końca 1941 r. wszystkie przezbroiły sie w Spitfire’y V.
Spośród trzech polskich skrzydeł myśliwskich tylko jedno miało Spitfire’y IX w latach 1942-1943: I Skrzydło Myśliwskie stacjonujące w Northolt i zaangażowane w działania ofensywne nad okupowaną Europą. W tym czasie polskie dywizjony podlegały rotacji między skrzydłami. Kiedy dywizjon opuszczał I Skrzydło na odpoczynek od działań bojowych, zostawiał Spitfire’y IX swoim następcom i przejmował od nich samoloty wersji Mk V w bazie „odpoczynkowej”.
306 jako pierwszy dywizjon w polskim lotnictwie przezbroił się w wersję Mk IX, a potem używał jej najkrócej ze wszystkich naszych dywizjonów, jakie w nią wyposażono.
Najsławniejszy ze wszystkich polskich dywizjonów na Zachodzie (303 Dywizjon Myśliwski) był też pierwszym, w którym Hurricane’y zastąpiono Spitfire’ami. Samoloty wersji Mk IX dostał jako piąty z kolei, kiedy w pierwszych dniach czerwca 1943 r. przejął w Northolt sprzęt Dyonu 315, odchodzącego na odpoczynek.
◄ "126 Adolfów” zestrzelonych przez Dywizjon 303 w bitwie o Anglię (fot. Unknown/Domena publiczna/Wikimedia Commons)
Najstarszy polski dywizjon myśliwski (302) w Wielkiej Brytanii dostał Spitfire’y IX jako przedostatni. Nastąpiło to we wrześniu 1943 r.: Dyon 302 przeniósł się do Northolt, gdzie przejął samoloty wersji F.IX używane dotąd przez 316.
308 Dywizjon Myśliwski najdłużej w polskim lotnictwie używał Spitfire’ów (od wiosny 1941 r. do grudnia 1946 r.), ale w wersję Mk IX przezbroił się jako ostatni.
Na początku 1943 r. zorganizowano oddział Polaków, który wszedł do historii jako „Cyrk Skalskiego”, choć jego oficjalna nazwa brzmiała Polish Combat Team, a w dokumentach polskich jest przeważnie określany jako Ekipa Afrykańska albo Polish Fighting Team. Eskadra była początkowo wyposażona w Spitfire’y V, a w końcu marca 1943 r. przezbroiła się w wersję Mk IX, stając się pierwszą jednostką w Afryce wyposa-żoną w całości w tę wersję.
Przez cały czas dowódcą zespołu był W/Cdr Tadeusz Rolski, a jego zastępcą d/s lotów („dowódcą latającym”) - S/Ldr Stanisław Skalski. W ciągu kilku miesięcy istnienia jednostce zali-czono więcej zestrzelonych niemieckich samolotów niż jakiemukolwiek polskiemu dywizjonowi w całym 1943 roku.
(Źródło: wydawnictwostratus.pl)
Zapraszamy do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie na film "Dywizjon Spitfireów".
Komentarze