55 lat Muzeum Lotnictwa Polskiego
9 października br. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie obchodziło, wspólnie ze znamienitymi gośćmi i przyjaciółmi, swoje 55-lecie. Podczas wczorajszych uroczystych obchodów uczestnicy spotkania odśpiewali wspólnie Marsz Lotników, by następnie wspominać początki powstawania Muzeum jak również patrzeć w przyszłość.
Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego przez te 55 lat stało się ważnym miejscem dla wszystkich tych którzy kochają lotnictwo, którzy mu służą, którzy noszą na sercu znak Biało-Czerwonej Szachownicy, nieistotne czy zasiadają za sterami latających maszyn, czy dbają o bezpieczeństwo ruchu lotniczego, czy piszą o nim naukowe rozprawy, czy budują wierne miniatury latających maszyn, czy chronią lotnicze zabytki i krajobraz, czy wyciągają z zachwytem rączki ku barwnym płatowcom, podziwiając je z ramion rodziców, bowiem dopiero po raz pierwszy, u zarania swoich dni, znaleźli się w cieniu polskich skrzydeł – tu właśnie mają Swój Dom.
Powstanie Muzeum związane jest z zorganizowaniem w 1964 roku przez Aeroklub Krakowski wielkiej Wystawy Lotniczej na terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny. W związku z tym do Krakowa od 1963 roku zaczęto zwozić eksponaty lotnicze, które były już wcześniej, od zakończenia działań wojennych, gromadzone z myślą o przyszłym muzeum lotnictwa. Z jego organizacją po zakończeniu drugiej wojny światowej były wielkie kłopoty z uwagi na małe zainteresowanie tym tematem odpowiednich władz. Dopiero warunki stworzone dla tych zbiorów w Krakowie, pozwoliły na realizację tego zamierzenia.
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zajmuje znaczące miejsce w krajobrazie kulturowym Małopolski, miejsce to ma wymiar symboliczny. Dawne Rakowickie Błonia to jedno z najstarszych europejskich lotnisk, powstałe w 1912 r., wielokrotnie rozbudowywane, funkcjonujące do 1963 r. Obecnie w historycznym krajobrazie tworzonego Lotniczego Parku Kulturowego zwiedzający Muzeum spotykają się ze współczesną techniką lotniczą, z historią awiacji i poznają zgromadzone tu statki powietrzne. Obserwują dynamikę zmian w przestrzeni Muzeum i powstawanie nowej oferty kulturalnej.
Przez 55 lat Muzeum Lotnictwa Polskiego starało się i stara nadal opowiadać o sile tradycji, o locie pod silny wiatr historii, ale tak właśnie się startuje, zawsze pod wiatr, aktywnie, śmiało z fasonem. Dzieję tego miejsca przypominają długi lot z ważnymi, nieraz dramatycznymi punktami nawigacyjnymi, z których każdy oznaczał zwrot, położenie się na nowy kurs.
Komentarze