Ćwiczenie Vigilant Skies 2013 rozpoczęte

NATO-Rosja

23 września rozpoczęło się, trzecie już w historii, międzynarodowe ćwiczenie, które ma na celu przetestowanie europejskiego systemu Information Exchange System (IES) inicjatywy CAI (Cooperative Airspace Initiative) Rady Rosja-NATO.

W ćwiczeniu obok struktur dowódczych Sojuszu uczestniczą, wydzielone siły i środki czterech państw: Rosji, Turcji, Norwegii i Polski.

W dniach 23-27 września br., w trzech regionach geograficznych, znajdujących się w zakresie operacyjnego zainteresowania CAI: Bodø (Norwegia) - Murmańsk (Rosja), Warszawa (Polska) - Kaliningrad (Rosja) oraz Ankara (Turcja) - Rostów nad Donem (Rosja) przeprowadzone zostaną symulowane (zobrazowanie komputerowe) oraz realne (z użyciem w czasie rzeczywistym sił i środków) incydenty lotnicze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Ćwiczeniem kierują Dyrektorzy ze strony NATO oraz Rosji, ulokowani w centrach koordynacyjnych CAI, z których jedno znajduje się w Polsce (Warszawa), a drugie w Rosji (Moskwa).

Obecne ćwiczenie, uwzględniające wnioski z poprzednich ćwiczeń prowadzonych w roku 2011 i 2012, ma na celu dalsze testowanie i konsolidację procesów, procedur i zdolności sieci CAI.

Informacji na temat ćwiczenia VIGILANT SKIES 2013 udziela płk Robert KUPRACZ z Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON (tel. 695 026 528 lub e-mail: rkupracz@mon.gov.pl).

 


Inicjatywa CAI została uruchomiona podczas szczytu NATO-Rosja w Rzymie, w maju 2002 r. Jej celem jest wzmocnienie współpracy w ramach obserwacji przestrzeni powietrznej i koordynacji ruchu powietrznego w kontekście zwalczania ataków terrorystycznych z użyciem cywilnych samolotów oraz ułatwienie zarządzania informacjami na temat bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej potrzebnego do reakcji na incydenty związane z bezpieczeństwem.

Projekt jest finansowany przez uczestniczące w nim kraje NATO oraz przez Federację Rosyjską.

Obecna sieć CAI składa się z czterech jednostek w krajach członkowskich NATO i czterech jednostek w Federacji Rosyjskiej. Wymiana informacji na temat ruchu powietrznego następuje w trzech parach regionalnych centrów kontroli ruchu powietrznego: Bodø - Murmańsk, Warszawa - Kaliningrad oraz Ankara - Rostów nad Donem, połączonych wzajemnie poprzez centra koordynacyjne CAI znajdujące się w Warszawie i w Moskwie. 

Architektura systemu CAI IES umożliwia innym krajom członkowskim i partnerom NATO włączenie się do programu na każdym etapie. Operacyjność CAI IES ogłoszono w grudniu 2011, po sprawdzeniu jego działania podczas ćwiczeń VIGILANT SKIES 2011, które odbyły się w czerwcu 2011 r.

tekst: opracowanie Beata Mrozik i płk Robert Kupracz DPI MON  

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
comments powered by Disqus