Przejdź do treści
1000 godzin polskich lotników nad Morzem Śródziemnym, fot. mon.gov.pl
Źródło artykułu

1000 godzin polskich lotników nad Morzem Śródziemnym

28 sierpnia to wyjątkowa data w lotniczym kalendarzu. Tego dnia żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA przekroczyli nalot 1000 h od początku udziału w operacji EUNAVFORMed na samolocie patrolowo–rozpoznawczym PZL M-28 B1R Bryza o numerze bocznym 1017.

Tysięczną godzinę przekroczyła załoga w składzie : kpt. pil. Tomasz Majewski, kpt. pil Tomasz Kozłowski, mł. chor. Piotr Nieradka, kmdr ppor. nawig. Andrzej Ćwik, por. nawig. Andrzej Fijołek, st. chor. szt. mar. Grzegorz Thiede.

Po wykonaniu zadania, Dowódca kontyngentu kmdr  por. pil. Cezary Zygmunt pogratulował i podziękował wszystkim żołnierzom PKW za zabezpieczenie rekordowego nalotu. Nawiązując do trudnej sytuacji na teatrze działań Morza Śródziemnego, podkreślał szczególna rolę jaką spełnia polski kontyngent w obecnej sytuacji międzynarodowej i tak bardzo odmiennych od polskich warunkach klimatycznych.

Akcentował także, że priorytetem jest utrzymanie wypracowanego poziomu bezpieczeństwa lotów i dbanie o jego profilaktykę. Komandor Zygmunt  ocenił, że w ciągu ostatnich 5 miesięcy żołnierze III zmiany PKW EU SOPHIA pracowali dużo i dobrze, przez co stworzone zostały korzystne warunki dla wykonania zadań mandatowych, w tym uzyskania rekordowego nalotu.


-  Jesteśmy wiarygodnym i dobrze wyszkolonym partnerem dla sojuszników i Unii Europejskiej. Piloci z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej zdobywają doświadczenia na jednym z najważniejszych dla Polski i NATO teatrów działań. Było to szczególne 5 miesięcy pod względem wachlarza wykonywanych przez nas zadań, obfitowały one także w ich ilość oraz złożoność. Wpłynęło to na udoskonalenie procedur oraz interoperacyjność podczas realizacji zadań mandatowych przez PKW EU SOPHIA. Z prawdziwą dumą obserwuję Państwa, zawodowe doświadczenie i zaangażowanie. Bardzo dziękuję za profesjonalizm i rzetelność.

Komandor Zygmunt dziękując żołnierzom za wyjątkową postawę wręczył osobiście każdemu pamiątkowy dyplom. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony