Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ministerstwo Infrastruktury: coraz większe znaczenie dronów w polskich miastach

Do Ministerstwa Infrastruktury wpłynął manifest na rzecz wielopoziomowego zarządzania miejską przestrzenią powietrzną, przekazany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM). Dokument ten przyjęto podczas międzynarodowej konferencji Amsterdam Drone Week, przeprowadzonej w dniach 1-3 grudnia 2020 r.

Manifest zwraca uwagę na rolę władz lokalnych i regionalnych w zarządzaniu przestrzenią powietrzną w miastach, w odniesieniu do dynamicznego rozwoju rynku bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Na całym świecie trwają starania o to, aby BSP stały się częścią systemów transportowych, służących do przenoszenia niewielkich ładunków cargo, a w przyszłości także i ludzi. Dokument, który podpisało 14 obszarów miejskich w Europie, został opracowany przez społeczność miast działającą w ramach Inicjatywy na rzecz Miejskiej Mobilności Powietrznej (UIC2) Rynku Inteligentnych Miast UE. Manifest adresowany jest zarówno do władz europejskich, jak i krajowych, a także instytucji europejskich w zakresie zarządzania przestrzenią powietrzną. Członkiem UIC2 oraz współautorem dokumentu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, której celem jest utworzenie obszaru przyjaznego dla producentów i usługodawców działających na rynku technologii bezzałogowych.

Branża dronowa to ważna gałąź lotnictwa, która dynamicznie się rozwijając, ma ogromny potencjał gospodarczy i transformacyjny dla transportu. Polska jest dziś w światowej czołówce krajów, tworzących przyjazne środowisko dla zastosowań dronów i rozwoju mobilności bezzałogowej. Inwestycje w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego, także te odnoszące się do miast, będą napędzane innowacjami, takimi jak technologie dronowe. Dzięki współpracy różnych instytucji skupionych wokół ich rozwoju, osiągamy przewagi konkurencyjne na arenie międzynarodowej, na czym skorzysta cały polski rynek lotniczy – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Ministerstwo Infrastruktury i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia już od ponad dwóch lat współpracują w ramach inicjatywy CEDD – Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów. Dzięki tej współpracy, a także zaangażowaniu pozostałych partnerów CEDD, Polska osiąga wysokie wskaźniki w światowych rankingach dotyczących BSP. Według raportu Droneii: Drone Regulations Report 2020, zajmujemy drugie miejsce na świecie pod względem gotowości do wdrażania usług dronowych. Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że do roku 2026 Polska osiągnie około 576 mld złotych korzyści bezpośrednich i pośrednich wynikających z integracji dronów i gospodarki.

Już ponad dwuletnia współpraca w ramach Programu Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów zaowocowała tym, że GZM znajduje się w gronie nie odbiorców, ale współtwórców unijnych koncepcji wdrażania dronów do systemu transportu miejskiego. Po PansaUTM, to kolejny punkt na mapie osiągnięć programu dronowego, który pokazuje, jak ogromny potencjał kreowania strategii, wytwarzania i wdrażania przełomowych technologii jest w Polsce i jakie możliwości dla społeczeństwa i gospodarki powstają, jeśli jest on właściwie stymulowany. Wspólnie będziemy pracować dalej z Metropolią nad rozwiązaniami, z których będą mogły korzystać miasta w całej Polsce, co też jest wyraźnym impulsem dla rozwoju przemysłu i biznesu – stwierdziła Małgorzata Darowska, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. BSP i programu CEDD.

Dynamiczny rozwój technologii BSP pokazuje, że wizja dronów mających zastosowanie w transporcie publicznym nie jest tak odległa, jak mogłoby się wydawać. Aktualnie w Metropolii trwają prace nad Planem zrównoważonego rozwoju mobilności. Dokument powstaje we współpracy z ekspertami z zakresu urbanistyki, transportu, ekonomii i socjologii. Jednym z jego efektów będzie rozwój koncepcji mobilności jako usługi, która łączy efektywne wykorzystanie różnych środków transportu – od hulajnóg i rowerów, po transport zbiorowy. Zdając sobie sprawę z roli, jaką drony będą pełnić w niedalekiej przyszłości, GZM postanowiła podjąć się próby włączenia do planu mobilności również technologii bezzałogowych – oznajmił Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Efektem współpracy międzynarodowej GZM jest jej zaangażowanie w projekty badawcze konsorcjów HARMONY oraz ASSURED-UAM w ramach programu Horyzont 2020. W kontekście HARMONY Metropolia GZM pracuje nad zestawem zharmonizowanych narzędzi planowania transportu przestrzennego i multimodalnego. Natomiast celem projektu ASSURED-UAM będzie zdefiniowanie pakietu rekomendacji, gwarantujących powszechną akceptację i bezpieczeństwo użytkowania dronów w transporcie.

•  Manifest na rzecz wielopoziomowego zarządzania miejską przestrzenią powietrzną

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony