Media: Ukraina próbuje obronić się przed dronami bez marnowania pocisków przeciwlotniczych
Od września 2022 roku Rosjanie wystrzelili na Ukrainę ponad 7 tys. dronów Shahed; bezzałogowce coraz częściej latają wokół obiektów jądrowych, a groźba zimowych ataków na infrastrukturę energetyczną zmusza Ukrainę do poszukiwania sposobów ochrony bez marnowania cennych pocisków przeciwlotniczych - zauważył portal Ekonomiczna Prawda.
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Rosja ustanowiła dwa rekordy pod względem liczby dronów kamikadze typu Shahed, wystrzelonych na Ukrainę. W sierpniu ukraińskie siły powietrzne odnotowały 789 dronów, a we wrześniu - 1339. Wcześniej liczby te wahały się od 300 do 600 miesięcznie.
Tego lata na niebie pojawiły się ukraińskie drony przechwytujące, które setki razy zestrzeliwały rosyjskie bezzałogowe samoloty zwiadowcze w niemal wszystkich kluczowych obszarach. Przeciwlotniczy dron FPV różni się od konwencjonalnego większą prędkością i mocniejszą baterią, umożliwiającą loty na długich dystansach.
Według danych portalu kilka zespołów zajmujących się rozwojem dronów pracuje nad dostosowaniem tego rozwiązania do zwalczania Shahedów. W tym celu ukraińskie drony FPV muszą stać się jeszcze szybsze i zostać wyposażone w kamery nocne.
Współzałożyciel jednej z ukraińskich firm produkującej drony, który zastrzegł sobie anonimowość, powiedział Ekonomicznej Prawdzie, że w październiku planuje przetestować swoje bezzałogowce przeciwlotnicze w walce z Shahedami. W jego ocenie inżynierowie nie wykorzystali jeszcze wszystkich możliwości maszyn typu FPV.
Firmie udało się rozpędzić swojego drona do prędkości 325 km na godzinę, co stanowi niemal dwukrotność prędkości przelotowej Shaheda, wynoszącej 180 km na godzinę.
Pomyślne zestrzelenie Shaheda zależy od właściwego rozmieszczenia jednostek obrony powietrznej. W tym celu wojsko wykorzystuje specjalne systemy, które m.in. analizują tor lotu rosyjskich dronów kamikadze i pomagają skuteczniej rozmieszczać grupy mobilne.
Trudno jest monitorować całą przestrzeń powietrzną Ukrainy w czasie rzeczywistym, ponieważ wymaga to wielu drogich stacji radarowych, które również ujawniają swoją lokalizację podczas pracy. Państwo ma jednak alternatywne i bezpieczne rozwiązanie - czujniki akustyczne, reagujące na charakterystyczny dźwięk Shahedów i przekazujące informacje o lokalizacji celu w czasie rzeczywistym.
Czujniki te są zasilane przez oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję. Producenci "uczą" go wszystkich nowych dźwięków rosyjskich dronów i rakiet. System jest w stanie odróżnić je od dźwięków samochodów, motocykli itp.
Jeśli chodzi o działanie ukraińskich systemów walki elektronicznej, to właśnie one są najczęściej przyczyną "zagubienia się" rosyjskich dronów. Te drony kamikadze, które nie rozbiły się z powodu złego montażu, zboczyły z kursu w wyniku działania radarów.
Ukraina masowo produkuje systemy walki elektronicznej, które mogą zakłócać sygnał GPS w maszynach Shahed i zmusić je do lotu w innym kierunku lub lądowania.
Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)
ira/ szm/
Komentarze