Przejdź do treści
Źródło artykułu

MBDA i Thales partnerami WZU Grudziądz i ZM Tarnów

MBDA i Thales podpisały wczoraj dwa listy intencyjne z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia S.A. (WZU), w efekcie których polskiemu przemysłowi zostanie przekazana pełna autonomia w produkcji i utrzymaniu wyrzutni i systemów ładunkowych rakiet, jak i odpowiedzialność za utrzymanie całego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu w ramach programu Wisła.

W ramach pierwszego porozumienia, WZU w Grudziądzu powierzona zostanie odpowiedzialność za produkcję wyrzutni rakiet Aster 30 Block 1 i Aster 30 Block 1 NT wraz z utworzeniem w Polsce linii montażu końcowego wyrzutni rakiet. Wspólnie z innymi polskimi firmami WZU będą produkować kluczowe elementy wyposażenia wyrzutni i systemów ładunkowych rakiet Aster 30, będą odpowiedzialne za ich utrzymanie oraz za szkolenia w trakcie całego okresu eksploatacji systemu „Wisła”. WZU zostaną też zaangażowane w projektowanie i dalszy rozwój systemów ładunkowych rakiet Aster 30 Block 1.

Drugi list intencyjny dotyczy długoterminowej współpracy pomiędzy firmami MBDA, Thales i WZU w dziedzinie logistyki systemów rakietowych. W ramach porozumienia WZU będzie pierwszym kontaktem dla Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie logistyki, szkolenia i usług związanych z systemem „Wisła”. WZU będzie zarządzać zintegrowanym wsparciem logistycznym na poziomie systemu, jak i zarządzaniem pracami naprawczymi wraz z podmiotami odpowiedzialnymi za poszczególne elementy do podzespołów systemu „Wisła”.

WZU będą także odpowiadać za montaż, integrację i utrzymanie wszystkich pomocniczych pojazdów systemu „Wisła”.

Firma MBDA podpisała również list intencyjny z Zakładami Mechanicznymi Tarnów, który obejmuje zakres współpracy w ramach produkcji sprzętu do transportu i przechowywania rakiet systemu „Wisła”.

Współpraca określona w tych listach intencyjnych zwiększy autonomię Polski we wspieraniu przyszłego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

Wraz z nowym obszarem partnerstwa technologicznego po raz kolejny zwiększyły się możliwości odpowiedzi firm Thales i MBDA na wymagania polskiego programu Wisła.

Na zdjęciu od lewej: wiceprezes MBDA ds. eksportu Didier Philippe, prezes zarządu dyrektor generalny WZU Zdzisław Juchacz, Jean-Philippe Hardange, wiceprezes Thales ds. strategii

Informacje o MBDA
MBDA ma zakłady przemysłowe w pięciu krajach europejskich oraz w USA. W 2013 r. firma odnotowała roczne obroty w wysokości 2,8 miliarda euro i miała portfel zamówień w wysokości 10,8 miliarda euro. Współpracując z ponad 90 klientami, czyli siłami zbrojnymi na całym świecie, MBDA jest światowym liderem w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych.

MBDA jest jedyną grupą mającą zdolność do projektowania i produkcji pocisków i systemów rakietowych, które odpowiadają w pełnym zakresie bieżącym i przyszłym potrzebom operacyjnym trzech rodzajów wojsk (lądowych, morskich i powietrznych). Grupa oferuje łącznie 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania będących już w służbie operacyjnej i rozwija ponad 15 innych.

MBDA to wspólne przedsięwzięcie właścicieli, którymi są firmy Airbus Group (37,5% udziałów), BAE Systems (37,5% udziałów) i FINMECCANICA (25% udziałów).

Informacje o THALES
Thales jest światowym liderem technologicznym na rynku lotniczym i kosmicznym, transportowym oraz obronnym i bezpieczeństwa. W 2013 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 14,2 miliarda euro, zatrudniając 65 000 pracowników w 56 krajach. Dzięki 25 000 inżynierów i naukowców, Thales ma unikalną zdolność do projektowania, tworzenia i wdrażania urządzeń, systemów i usług, które spełniają najbardziej złożone wymogi bezpieczeństwa. Thales ma wyjątkowe międzynarodowe doświadczenie. Prowadzi działalność na całym świecie współpracujac z klientami i lokalnymi partnerami.

Informacje o EUROSAM
EUROSAM jest wspólnym przedsięwzięciem firm MBDA i Thales. Jest głównym wykonawcą przemysłowym i organem powołanym do rozwoju, produkcji, działań marketingowych i sprzedaży naziemnego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej SAMP/T i systemów obrony powietrznej PAAMS i SAAM będących w służbie na pokładach licznych okrętów 7 marynarek wojennych na świecie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony