Port Lotniczy Kraków będzie miał biometryczne bramki ABC do automatycznej odprawy
10 grudnia 2019 roku w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice odbyło się spotkanie przedstawicieli MSWiA, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, służb granicznych i krakowskiego lotniska.
W rozmowie udział wzięli wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, sekretarz stanu Krzysztof Kozłowski, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. Jacek Bajger oraz prezes Zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek. Podczas spotkania poruszono kwestie innowacyjnych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa i jakości obsługi pasażerów w Kraków Airport, gdzie systematycznie i dynamicznie wzrasta ruch pasażerski. Krakowskie lotnisko jest bramą dla Krakowa i całego regionu Małopolski, w najbliższym czasie przyjmie 8-milionowego pasażera, dlatego podczas spotkania pracownicy podkreślali konieczność zapewnienia odpowiedniej i bezpiecznej dla pasażerów infrastruktury.
Dostrzegając potrzeby MPL Kraków-Balice już na początku roku wojewoda małopolski Piotr Ćwik wpisał do projektu swojego planu budżetowego na kolejny rok – w ramach środków na utrzymanie przejść granicznych – potrzebę zakupu dla placówki Straży Granicznej w Balicach biometrycznych bramek ABC (ang. Automated Border Control). Są one wykorzystywane do automatycznej odprawy osób, które wylatują bądź przylatują do Strefy Schengen. Podróżny w kilkanaście sekund może dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem, który jedynie nadzoruje cały proces.
Spotkanie przedstawicieli MSWiA, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, służb granicznych i krakowskiego lotniska (fot. Małopolski Urząd Wojewódzki)
Podczas spotkania, które odbyło się 10 grudnia, podkreślono, że zakup ten w znaczącym stopniu przysłuży się do rozwoju krakowskiego portu lotniczego i ułatwi pracę Straży Granicznej. Dlatego też wojewoda Piotr Ćwik otrzymał od wiceministra Krzysztofa Kozłowskiego potwierdzenie, że środki na tę inwestycję (3 440 000 zł) zostaną zagwarantowane, w związku z czym Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie może uruchomić procedury prowadzące do zakupu bramek ABC.
– To niezwykle istotna inwestycja, która usprawni obsługę podróżujących i ułatwi pracę służbom. Jak widać, krakowskie lotnisko rozwija się coraz intensywniej, wychodząc naprzeciw potrzebom pasażerów i podwyższając standardy. Wsparcie ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdza, jak strategiczna jest rola tego portu lotniczego. Bardzo nam zależy na tym, aby to przejście graniczne było wyposażone w innowacyjne rozwiązania, przekładające się zarówno na bezpieczeństwo podróżnych, jak i ich sprawniejszą obsługę – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
(fot. Małopolski Urząd Wojewódzki)
– Konsekwentny wzrost ruchu pasażerskiego stale umacnia Kraków Airport na pozycji lidera wśród europejskich regionalnych portów lotniczych konkurujących w grupie portów, które obsługują 5-10 mln pasażerów rocznie. Priorytetem krakowskiego lotniska jest wysoki standard świadczonych usług, ale przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pasażerów. Cieszy nas bardzo decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Wojewody Małopolskiego w zakresie sfinansowania i zainstalowania bramek Automated Border Control, których innowacyjny system pozwoli na zwiększenie jakości obsługi podróżujących #PROSTOZKRAKOWA, wzmocni bezpieczeństwo podróżnych, funkcjonariuszy Straży Granicznej i pracowników naszego lotniska – podkreśla prezes Zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek.
– Rozwijająca się na lotnisku w Krakowie-Balicach siatka połączeń międzynarodowych i wzrost natężenia ruchu granicznego, uzasadnia potrzebę wprowadzenia samoobsługowych systemów kontroli granicznej – tzw. bramek ABC. W pełni zautomatyzowany system odprawy granicznej, monitorowany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, pozwoli na dokonywanie odprawy jeszcze szybciej i sprawniej – dodaje komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pułkownik Stanisław Laciuga.
Z odprawy przy użyciu bramek ABC mogą skorzystać obywatele UE, EOG i Szwajcarii, którzy mają ukończone 18 lat, nie opiekują się osobą małoletnią podczas podróży i posiadają biometryczny dokument podróży. W trakcie odprawy dane z dokumentu porównywane są z danymi optycznymi i elektronicznymi, a także weryfikowane w oparciu o bazy danych i systemy poszukiwawcze.
Film ilustrujący działanie bramek na lotniskach Chopina i Warszawa Modlin:
Komentarze