Przejdź do treści
Lotnictwo 10/2021
Źródło artykułu

Lotnictwo 10/2021 już w sprzedaży

"Lotnictwo" 10/2021 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Ostatnie dni lotnictwa Islamskiej Republiki Afganistanu
W sierpniu br. doszło do upadku rządu Afganistanu i zajęcia kraju przez siły talibów. W konsekwencji rozpadowi uległy Afgańskie Siły Powietrzne. Lotnictwo koalicji państw NATO, wspierającej dotychczasowy rząd, utworzyło most powietrzny, wywożąc z lotniska w Kabulu własnych obywateli oraz afgańskich współpracowników.

Lotniczy MSPO 2021
XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, który w bieżącym roku odbył się w dniach 7 – 10 września, okazał się w warunkach pandemii SARS-CoV-2 jedynym miejscem do szerokiego zaprezentowania się podmiotów zainteresowanych polskim rynkiem lotniczym.

System W2MPIR z WB Group
Grupa WB zaprezentowała na tegorocznym MSPO innowacyjny, a zarazem kompleksowy system zwalczania środków obronnych przeciwnika zorganizowanych w tzw. strefy wzbraniania, znane również jako strefy antydostępowe (Anti Acces/Area Denial, A2/AD). Rozwiązanie nazwane W2MPIR (Wielowarstwowy Wielozadaniowy Misyjny Powietrzny Inteligentny Rój) – potocznie Wampir – składa się z elementów rozwijanych w spółkach Grupy WB od kilku lat. Elementy te same w sobie sprawdzone i skuteczne zostały obecnie powiązane w jeden system.

Nowości Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) zaprezentował podczas MSPO 2021 kilka nowości w zakresie uzbrojenia i systemów samoobrony statków powietrznych, bezzałogowych statków powietrznych oraz autonomiczny system pomiarów nośności nawierzchni lotniskowych Bizon.

Śmigłowce bojowe Bell Textron
Podczas tegorocznego XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach firma Bell zaprezentowała oferowane Polsce śmigłowiec uderzeniowy AH-1Z Viper oraz wielozadaniowy UH-1Y Venom, a także propozycje w programach FVL. O statusie prac nad kluczowymi projektami opowiedzieli nam obecni na tegorocznej edycji MSPO przedstawiciele firmy: Vince Tobin, wiceprezes wykonawczy ds. kontraktów wojskowych, Steven Mathias, wiceprezes odpowiedzialny za dział Global Military Sales and Strategy (GMSS), a także piloci śmigłowców szturmowych: Joel Best, dyrektor GMSS, oraz John E. Novalis, manager GMSS.

Użytkownicy pionowzlotów AV-8 Harrier
Pionowzlot Harrier został skonstruowany w Wielkiej Brytanii, ale był też używany, rozwijany i produkowany w Stanach Zjednoczonych pod oznaczeniem AV-8. Amerykańskie Harriery pierwszej generacji służyły w USMC oraz lotnictwie morskim Hiszpanii i Tajlandii. Harriery II trafiły do wyposażenia USMC oraz lotnictwa morskiego Hiszpanii i Włoch, gdzie są eksploatowane do dziś. Ich długa służba operacyjna dobiega wszakże końca. W USMC i we Włoszech następcami Harrierów II będą wielozdaniowe samoloty bojowe piątej generacji Lockheed Martin F-35B Lightning II. Hiszpanie nie podjęli jeszcze decyzji w tej sprawie.

Lotnictwo wojskowe Słowenii
Słowenia (oficjalnie: Republika Słowenii; słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) to niewielki kraj leżący w Europie Środkowej nad Morzem Adriatyckim. Od zachodu graniczy z Włochami, od północy z Austrią, od północnego-wschodu z Węgrami, a od wschodu i południa z Chorwacją. Od 2004 roku jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Przynależność do obu organizacji jest fundamentem słoweńskiej polityki w zakresie obrony i bezpieczeństwa.

LOTOS Gdynia Aerobaltic Airshow 2021
21 i 22 sierpnia 2021 roku na lotnisku w Gdyni-Kosakowie odbyły się pokazy Aerobaltic. W ubiegłych latach impreza zyskała już zasłużoną renomę z uwagi na atrakcyjny program i uczestnictwo zagranicznych gwiazd. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, program został ograniczony do pokazów na lotnisku, ale licznie przybyli miłośnicy lotnictwa z pewnością byli zadowoleni z zaprezentowanych atrakcji.

Wojna węgiersko-słowacka 1939 roku w powietrzu
W marcu 1939 roku wojska węgierskie wkroczyły na przygraniczne tereny wchodzące w skład nowo powstałej Słowacji. Celem operacji było poszerzenie terytorium właśnie przyłączanej do Węgier Rusi Zakarpackiej, zwanej Górnymi Węgrami. W czasie tego krótkiego konfliktu maszerujące węgierskie kolumny stały się obiektami ataków lotnictwa słowackiego, przy czym doszło do kilku walk powietrznych z osłaniającymi je myśliwcami.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne
•  Warszawska prezentacja Airbusa A220

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 10/2021 na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony