Na lotnisku w Lesznie jest już podświetlany pas

Lotnisko Leszno - oświetlony pas startowy w nocy (fot. jan.kovski)

W 2020 roku uruchomiony został pas, który jest utwardzony plastikową kratką, co istotnie zwiększyło liczbę operacji lotniczych i bezpieczeństwo. A tymczasem kolejna inwestycja na Lotnisku Leszno została zakończona.

Teraz dodajemy jeszcze jeden element, żeby piloci, którzy tutaj przylatują, nie byli ograniczeni czasem – mówi Michał Graczyk, Prezes Spółki Lotnisko Leszno.

Na DS 23R/05L zostało zamontowane stałe oświetlenie pasa, uruchamiane automatycznie za pomocą SMS'a. Teraz każdy korzystający z Lotniska Leszno po zmroku może samodzielnie uruchomić oświetlenie.

Nie jest potrzebny żaden pracownik tutaj na miejscu, żeby skorzystać z tego oświetlenia pasa. Kolejnymi elementami ułatwiającymi latanie nocne w Lesznie jest podświetlony rękaw i specjalnie przygotowane miejsce postojowe dla śmigłowców, które oświetlone jest całą noc. Droga kołowania, która prowadzi do stacji paliw jest oznaczona specjalnymi niebieskimi chorągiewkami z elementami odblaskowymi – dodaje Michał Graczyk.

Dotej pory podczas nocnych lotów na leszczyńskim lotnisku używano lamp przenośnych, rozstawianych na trawie, co było dość pracochłonne, a na dodatek wymagało zapowiedzi przez pilota lądowania z odpowiednim wyprzedzeniem – przypomniał Prezes Spółki Lotnisko Leszno. Teraz wystarczy, że przed lądowaniem pilot wyśle specjalny kod SMS'em na podany mu numer, określając ile czasu potrzebuje.

Inwestycja znacząco wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa oraz możliwości operacyjnych lotniska. Szczegółowe informacje dot. oświetlenia pod operacyjnym numerem telefonu Lotniska Leszno +48 577 215 344.

Zapraszamy wszystkich pilotów na testy na Lotnisko Leszno!

Źródło: Lotnisko Leszno
comments powered by Disqus