Przejdź do treści
Port Lotniczy Kraków - widok z góry (fot. Kraków Airport)
Źródło artykułu

Lotnisko Kraków Airport obsłużyło od początku roku 8 milionów pasażerów

Lotnisko Kraków Airport obsłużyło w czwartek 8-milionowego pasażera – ogłosił port lotniczy. Jego władze prognozują, że do końca roku, jako pierwszemu polskiemu lotnisku regionalnemu uda się obsłużyć łącznie 9 milionów podróżnych.

Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek zaznaczył, że pierwszy 8-milionowy wynik lotnisko osiągnęło w 2019 roku.

"Do końca roku mamy szansę obsłużyć jako pierwsze polskie lotnisko regionalne ponad 9 milionów pasażerów. Przejeżdżając obok krakowskiego lotniska łatwo zauważyć zaawansowane już prace inwestycyjne; budowa cargo, płyty postojowej to realizacja wieloletniego planu inwestycyjnego. Cały czas pracujemy także nad realizacją kolejnych, ważnych inwestycji" – zaznaczył Radosław Włoszek, cytowany w komunikacie prasowym Kraków Airport.

Przedstawiciele portu przypominają, że budowa nowego terminala cargo oraz obiektów i infrastruktury towarzyszącej na terenie Kraków Airport trwa od roku. Obecnie trwają prace przy m.in. konstrukcji budynku biurowego i magazynowego oraz montaż konstrukcji stalowej dachu hali magazynowej. Wykonana została min. konstrukcja żelbetowa zbiornika pożarowego, a w trakcie jest budowa zbiornika retencyjnego. Kontynuowane jest wykonywanie kanalizacji deszczowej oraz kanalizacji energetycznej pod parkingami, trwają roboty drogowe związane z przebudową odcinka Drogi Wojewódzkiej nr 774. Planowany termin zakończenia inwestycji to październik 2024 roku.

Przypomnijmy: nowy terminal zlokalizowany będzie przy drodze wojewódzkiej nr 774 w odległości ok. 1 km od obecnego terminala cargo i terminala pasażerskiego. Nowy obiekt będzie się składał z części biurowej i magazynowej o łącznej powierzchni użytkowej 5 600 m2 i kubaturze 39 050 m3, oraz towarzyszącej infrastruktury technicznej (drogi i parkingi, zbiornik ppoż., agregat prądotwórczy, oświetlenie terenu). Będzie tutaj też zlokalizowany nowy wjazd na teren portu lotniczego wraz z punktem kontroli bezpieczeństwa. W nowym obiekcie, oprócz zwykłego frachtu cargo, obsługiwane będą mogły być także przesyłki wymagające specjalnych warunków, jak np. zwierzęta, leki, materiały radioaktywne, artykuły spożywcze itp.

Port Lotniczy Kraków - budowa (fot. Kraków Airport)

Wykonawcą robót budowlanych jest firma Mostostal Warszawa S.A. z siedzibą w Warszawie, kwota kontraktu wynosi:  91 938 001,67 zł brutto. Autorem dokumentacji projektowej jest konsorcjum firm: AKE Studio sp. z o.o., sp.k. z siedzibą w Tarnobrzegu oraz APA Czech-Duliński-Wróbel Agencja Projektowa „Architektura” sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.

Budowa nowego terminala cargo umożliwi zwiększenie przepustowości terminala cargo do 8 000 t/rok. Ponadto nowa lokalizacja terminala cargo pozwoli na wyprowadzenie ruchu dużych samochodów ciężarowych poza bezpośrednie sąsiedztwo terminala pasażerskiego, a tym samym na poprawę warunków dojazdu do terminala pasażerskiego. Co bardzo istotne, przeniesienie obsługi cargo w nowe miejsce umożliwia rozpoczęcie prac nad kolejnym etapem Planu Generalnego tj. rozbudowy terminala pasażerskiego i zwiększenie jego przepustowości, na które to działanie uzyskaliśmy pozwolenie na budowę i przygotowujemy się do postępowania przetargowego.

Wiosną tego roku oddano do operacyjnego użytkowania pierwszy fragment nowo wykonanej nawierzchni płyty postojowej samolotów w części zachodniej.

Dzięki oddanej części nawierzchni Kraków Airport zyskał 6 nowych stanowisk postojowych.

Port Lotniczy Kraków - pps (fot. Kraków Airport)

Dzisiaj zakończono prace związane z układaniem nawierzchni betonowej na całej rozbudowywanej płaszczyźnie. Całkowita powierzchnia nowej płaszczyzny wynosi prawie 11 ha. Aktualnie trwają prace związane z montażem opraw zagłębionych oświetlenia nawigacyjnego.

Prace budowlane realizowane przez firmę Max Boegl Polska Sp. z o.o. rozpoczęły się w III kwartale 2021 roku, a ich zakończenie i oddanie do operacyjnego użytkowania całości nawierzchni przewidywane jest w pierwszym kwartale 2024 roku. W wyniku realizacji całości rozbudowy płaszczyzny Krakow Airport zwiększy o 15 liczbę dostępnych stanowisk postojowych dla samolotów kodu C.

Port Lotniczy Kraków - budowa (fot. Kraków Airport)2

Na terenie lotniska Kraków – Balice realizowane są również prace budowlane związane z budową budynku stacji transformatorowej ST10BIS wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja realizowana jest przez firmę Mostostal Warszawa S.A.

Kolejną inwestycją z Planu Generalnego jest budowa nowej drogi startowej, inwestycja  ważna dla krakowskiego lotniska zarówno jeśli chodzi o część wojskową jak i cywilną.

Obecnie po złożeniu raportu środowiskowego do RDOŚ w Kielcach, zgodnie z procedurą Kraków Airport czeka na decyzję.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony