Bombowe znalezisko na terenie lądowiska Korne

Lądowisko Korne

Lądowisko Korne koło Kościerzyny to kontynuacja tradycji lotniczych przedwojennej Pomorskiej Szkoły Szybowcowej LOPP w pobliskim Gostomiu.

W środę, 16 listopada, na terenie lądowiska, parę metrów od asfaltu płytko pod ziemią stwierdzono obecność dużej ilości dalece skorodowanych łusek niewielkiego kalibru, a wśród nich kilku pocisków kalibru 23mm i kolejnych jeszcze mniejszych. Pod nimi pozostawało coś co mogło być niewielką bombą lotniczą.

O znalezieniu niewypałów zarządzający lądowiskiem poinformował oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie, który dalej podjął odpowiednie czynności. Zanim patrol podjął jakiekolwiek działania, dla zapewnienia bezpiecznej i bezproblemowej pracy zamknięto ruch.

Prace patrolu rozminowania trwały przez około dwie godziny. Zgodnie z tym co udało się zarządzającym lądowiskiem zaobserwować z bezpiecznej odległości, na własne oczy, ponad to co sami wykryli, wydobyto parędziesiąt sztuk amunicji i jeszcze sporo więcej złomu. – Czytając doniesienia mediów, ozdabiane fotografiami wykonanymi w nieznanych nam miejscach, odnosimy wrażenie graniczące z pewnością, że jeszcze tego samego dnia, jednak w innym miejscu być może też w Kornem, likwidowano znacznie poważniejsze znalezisko niewybuchów – powiedział zarządzający lądowiskiem.

Dziś, 17 listopada, patrol zjawił się ponownie w celu upewnienia się, że wszystkie przedmioty: niewypały oraz inne pozostałości takie jak łuski itp. zostały usunięte i nic więcej nie zalega już w gruncie. Bomba miała około 25kg i wraz z pozostałymi przedmiotami stanowiła tzw. niewypały porzucone (nigdy nie skierowane do użycia) lub złom, zgromadzone w jednym dołku. Trudno więc wiązać ich obecność z historyczną działalnością lądowiska.

Więcej informacji o lądowisku Korne na stronie www.dlapilota.pl

Źródło: Lotnisko Korne
comments powered by Disqus