Listopadowe wyniki Lotniska Chopina
W listopadzie 2019 roku na Lotnisku Chopina obsłużono 1 milion 446,3 tysięcy osób. Jest to o 13,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Od początku 2019 roku w ruchu międzynarodowym podróżowało 15,865 mln. osób (wzrost o 6,4 proc.), a w ruchu krajowym 1 milion 615 tysięcy pasażerów (wzrost o 0,5 proc). Łącznie – od początku stycznia do końca listopada – z usług stołecznego portu skorzystało już 17 milionów 480 tysięcy osób. Jest to o 5,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Próg 18 milionów pasażerów został przekroczony już w ubiegłą sobotę – 14 grudnia. Oznacza to, że również rok 2019 będzie dla Lotniska Chopina rekordowy.
Z ruchu niskokosztowego skorzystało ok. 2,949 mln. pasażerów. Z kolei połączenia czarterowe wybrało 2,095 mln. osób. Większość pasażerów (59,2 proc.) podróżowało w strefie Schengen, a 40,8 proc. wybrało kraje Non-Schengen. Od stycznia do końca listopada najpopularniejszym rozkładowym kierunkiem wciąż pozostaje Londyn (ponad 947 600 pasażerów).
Tak dobre wyniki po raz kolejny stanowią wyraźne potwierdzenie roli stołecznego portu jako ważnego punktu przesiadkowego w Europie Środkowej, który stale utrzymuje wysoką pozycję na mapie międzynarodowych połączeń lotniczych.
W tym miejscu warto chociażby przypomnieć o uruchomionych nowych połączeniach. 3 listopada br. Polskie Linie Lotnicze LOT zrealizowały pierwszy regularny rejs do Kolombo na Sri Lance – wyspy znanej między innymi z plantacji herbaty, niesamowitej przyrody oraz pięknych plaż. Jest to kolejna bezpośrednia trasa długodystansowa z Warszawy realizowana samolotem szerokokadłubowym. Ale na tym nie koniec. 18 grudnia Wizz Air otworzy także nowe połączenie do Edynburga (loty cztery razy w tygodniu). Zaś już od 11 stycznia 2020 będziemy mogli polecieć do Grenoble, Turynu i Werony (loty raz w tygodniu).
Ciekawie prezentuje się także podsumowanie segmentu cargo oraz przewozu poczty. W okresie styczeń-listopad br. przewóz ładunków na pokładach wszystkich statków powietrznych wyniósł 88 999,9 ton. Jest to wzrost o 4,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Natomiast przewóz poczty na pokładach wszystkich statków powietrznych wyniósł 14 821,8 ton – wzrost o 3,5 proc.
Komentarze