Nowy sprzęt dla Straży Granicznej i Służby Celnej na Lotnisku Chopina
Kombinezony dla pirotechników i nowoczesny rentgen do prześwietlania przesyłek trafiły do Nadwiślańskiego Oddziału Staży Granicznej i Izby Celnej, zabezpieczających ruch podróżnych na lotnisku Chopina w Warszawie. Sprzęt, na kwotę niemal 1 miliona złotych, przekazał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Od 2007 roku w wyposażenie funkcjonariuszy rząd zainwestował ponad 2 mln 350 tys zł.
Izba celna otrzymała urządzenie do kontroli rentgenowskiej HI-SCAN 130100T – najnowocześniejszy, kompaktowy sprzęt do sprawdzania obiektów o rozmiarach do 100 cm x 130 cm. Został specjalnie dopasowany do potrzeb kontroli lotniskowej - nisko zawieszony taśmociąg umożliwia łatwe dopasowanie i kontrolowanie dużych towarów, co skraca czas kontroli kilkunastokrotnie. Technologia HiTrax daje wysoką jakość obrazu, natomiast system HI-MAT Plus pozwala urządzeniu precyzyjnie klasyfikować materiały. Rentgen jest bezpieczny dla obsługujących go funkcjonariuszy - bada poziom emisji promieni X. Urządzenie posiada również system UPS, podtrzymujący jego pracę w chwili odcięcia zasilania.
Dla funkcjonariuszy Straży Granicznej zakupiony zostały natomiast wideoendoskop oraz dwa kombinezony pirotechniczne – ciężki i lekki. Ciężki zapewnia doskonałą ochronę przed zagrożeniami związanymi z wybuchem lub eksplozją: nadciśnieniem, odłamkami, siłą uderzeniową oraz ciepłem. Umożliwia technikowi zachowanie doskonałej sprawności ruchowej, elastyczności oraz pola widzenia. Kombinezon jest kompatybilny z systemami: chłodzenia ciała, komunikacji przewodowej i bezprzewodowej oraz bielizną ochronną i sprzętem zabezpieczający przed skażeniem chemicznym. Lekkie ubranie antywybuchowe przeznaczone jest natomiast do wykonywania przeszukań. Kombinezon wyposażony jest w hełm z wentylacją oraz system łączności. Może być wykorzystywany do pracy w warunkach skażenia chemicznego. Obydwa kombinezony wyposażone są w zapięcia na rzepy umożliwiające szybkie ich zakładanie i zrzucenie w przypadku zapalenia się technika bombowego.
Wideoendoskop to urządzenie do przeprowadzania zdalnych badań wizualnych. Pozwala na kontrolę i penetrację miejsc trudnodostępnych (przestrzenie ładunkowe, skrytki) zawierających materiały płynne i sypkie, przez otwory o średnicy nawet do 7 mm. Sonda pokryta jest poliuretanem, co zabezpiecza ją przed niekorzystnym działaniem wody, benzyny, oleju napędowego i silnikowego oraz olejów mineralnych i syntetycznych. Urządzenie może rejestrować obraz, nawet z komentarzem głosowym. Wideoendoskop posiada wbudowany monitor (możliwe jest również podłączenie monitora zewnętrznego) oraz pamięć wewnętrzną. System jest przystosowany do pracy na zewnątrz. Dzięki akumulatorom, urządzenie może działać bez podłączenia go do źródła zasilania. Zestaw zawiera dwie baterie: dwu i czterogodzinną. Wszystkie elementy systemu umieszczone są w poręcznej i lekkiej walizce ochronnej. Maksymalny ciężar urządzenia wraz z baterią w walizce to niespełna 8,5 kg. Obie służby zostały dodatkowo wyposażone w komputery oraz drukarki.
Przejście graniczne Warszawa-Okęcie na Lotnisku Chopina w 2010 roku obsłużyło blisko 8 mln osób (w strefie Schengen i poza nią). - Za pięć miesięcy Polska po raz pierwszy w historii obejmie prezydencję w Unii Europejskiej, intensywnie przygotowujemy się też do EURO 2012. Musimy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich tych, którzy w tym czasie zechcą odwiedzić nasz kraj. Funkcjonariusze powinni pracować z coraz nowocześniejszym i niezawodnym sprzętem – powiedział wojewoda.
- Każda inicjatywa służąca poprawie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów na lotnisku jest bardzo ważna. Cieszę się, że dzięki nowemu sprzętowi ufundowanemu przez wojewodę Straż Graniczna i Służba Celna jeszcze skuteczniej będą mogły wykonywać swoje obowiązki – powiedział Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.
Komentarze