Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ćwiczenia z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego przed aktami bezprawnej ingerencji

W dniu 23 października br w godzinach 10:00-13:00 na Lotnisku Chopina w Warszawie odbyło się ćwiczenie działania w sytuacji wystąpienia aktu bezprawnej ingerencji na pokładzie samolotu. Organizatorem ćwiczenia było Biuro Ochrony Lotniska Chopina.

Ćwiczenie dotyczyło zdarzenia na pokładzie w trakcie którego trzej sprawcy podczas lotu w polskiej przestrzeni powietrznej raniąc członków załogi próbowali dostać się do kabiny pilotów. Ponieważ na pokładzie znajdowali się funkcjonariusze Straży Granicznej (w cywilu) podczas awaryjnego lądowania w Warszawie zostali obezwładnieni. Na lotnisku w stan gotowości zostały postawione wszystkie służby lotniska oraz Policja i Straż Graniczna. W trybie alarmowym na lotnisko dojechały służby antyterrorystyczne Policji.

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia nastąpiło wejście antyterrorystów na pokład i ewakuacja sprawców i pasażerów a także czynności filtracyjne oraz oględziny prowadzone pod  nadzorem prokuratora. Lotniskowe służby medyczne podjęły czynności medyczne wobec osób poszkodowanych. 

Po wykonaniu wszystkich czynności policyjnych, przesłuchaniu pasażerów i załogi samolotu a także ustaleniu i zatrzymaniu wszystkich czterech sprawców ataku oraz sprawdzeniu pokładu samolotu ćwiczenie zostało zakończone.

Podstawą do przeprowadzenia powyższych ćwiczeń był § 32 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 lipca 2013 r. (Dz. U. z 2013 poz. 1148) w sprawie Krajowego Programu Kontroli Jakości w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego.

Celem ćwiczenia była ocena stopnia przygotowania przewoźnika lotniczego, służb ochrony oraz innych służb lotniskowych wymienionych w Programie Ochrony Lotniska do reagowania na akt bezprawnej ingerencji/terroru w lotnictwie cywilnym. Ćwiczenie było też elementem przygotowań portu lotniczego do Szczytu Klimatycznego. 

 

Oprócz służb Lotniska Chopina uczestniczyli również przedstawiciele: Straży Granicznej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, LS Airport Services, Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony