LPR: Zakończenie dyżuru w bazie HEMS Koszalin

Śmigłowiec EC 135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (fot. LPR)

Czas wakacji minął, a zatem 5 września zakończyła tegoroczny dyżur sezonowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Koszalinie.

Od 1 czerwca do 5 września załogi zrealizowały 144 misje. 128 wezwań dotyczyło pomocy osobom, które uległy nagłym wypadkom i zachorowaniom, natomiast 16 to transporty międzyszpitalne.

Niewątpliwie wzmożony ruch turystyczny na wybrzeżu jest przyczynkiem do największej liczby wylotów właśnie do wypadków komunikacyjnych (34 razy). Poza tym zdarzały się nagłe zachorowania jak udary mózgu (10) czy zawały mięśnia sercowego (9). W dziesięciu przypadkach powodem wezwania przez dyspozytorów medycznych załogi HEMS było zatrzymanie krążenia z różnych powodów. Nieodpowiedzialne korzystanie z wypoczynku nad wodą kończyło się tonięciem. Do takich przypadków wykonano 9 lotów. Sześciokrotnie załogi miały do czynienia z oparzeniami termicznymi czy upadkami z wysokości.

Łącznie w ciągu minionych trzech miesięcy załogi udzieliły pomocy 118 pacjentom, a 98 przetransportowały na pokładzie śmigłowca do szpitali.

Baza HEMS (ang. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) zlokalizowana na lotnisku w Zegrzu Pomorskim koło Koszalina jest jedyną sezonową bazą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego rokrocznie uruchamianą na czas letnich wakacji. W ciągu całego roku w różnych miastach w Polsce na stałe funkcjonuje 21 baz.

Źródło: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
comments powered by Disqus