LPR: Zakończenie dyżuru HEMS w Koszalinie

EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, fot. Sebastian Elijasz

5 września załoga śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zakończyła ostatni dyżur w tym sezonie w bazie HEMS w Koszalinie. Od 1 czerwca załogi zrealizowały 119 misji. 92 razy śmigłowiec był dysponowany do wypadków i nagłych zachorowań, a 18 razy realizował transporty międzyszpitalne.

Podobnie jak w ubiegłych latach najczęstszym powodem wezwań były wypadki komunikacyjne (19 misji). Na drugim miejscu była pomoc pacjentom, którzy doznali udarów (11). Po dziewięć razy załogi wylatywały do osób, które spadły z wysokości i wystąpił u nich zawał mięśnia sercowego. Kilka razy udzielano pomocy osobom nieprzytomnym, oparzonym czy topiącym się.

W ciągu tych trzech miesięcy na pokładzie statku powietrznego przetransportowano do szpitali 95 osób.

Teraz pracownicy bazy wywożą sprzęt medyczny, a śmigłowiec, który zakończył dyżurowanie został przebazowany do Stacji Obsługi Technicznej w Szczecinie.

Funkcjonowanie bazy HEMS w Koszalinie w czasie natężonego ruchu turystycznego jest niezwykle istotne. Rokrocznie dochodzi tam do wielu wypadków komunikacyjnych czy zdarzeń związanych z wypoczynkiem nad wodą. Śmigłowiec stacjonujący w sezonowej bazie jest dodatkowym elementem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego poprawiającym bezpieczeństwo mieszkańców tej części Polski i turystów.

Źródło: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
comments powered by Disqus