LPR: Niedziela szóstym dniem dyżuru na Czyżynach

Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (fot. LPR)

Niedziela (31 lipca) była zdecydowanie najbardziej intensywnym dniem dla załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. O ile ranek był spokojny, to po godzinie 12, kiedy zakończyła się msza z udziałem Papieża Franciszka, załogi z Czyżyn zostały przebazowane na lądowiska wyznaczone wokół Campusu Misericordiae.

Ze względu na charakter i lokalizację uroczystości załogi miały przede wszystkim do czynienia z omdleniami czy dusznością spowodowaną upalną aurą. Na pokładach śmigłowców do szpitali w Bochni i Krakowie przetransportowano pięciu pielgrzymów. Wśród nich byli m.in. 25-letni Słoweniec po napadzie drgawek, 19-letnia Hiszpanka z przyspieszoną akcją serca, 27-letnia Egipcjanka z niewydolnością oddechową.

Dwie załogi Ratownika 6 i Ratownika 106 zostały wezwane na stację kolejową Podłęże. Tam ratownicy medyczni i lekarze udzieli pomocy doraźnej dziewięciu osobom, a dwie przetransportowały do szpitali.

Ponadto po południu Ratownik 206 poleciał do tragicznego wypadku na autostradzie A4. Samochód osobowy śmiertelnie potrącił tam 47-letniego motocyklistę, który schronił się przed deszczem pod wiaduktem.

Oprócz tego w Brzegach stacjonował Mobilny Zestaw Ewakuacyjny, czyli samochód wyposażony w zapasowy sprzęt medyczny i leki służące do zabezpieczenia zdarzeń mnogich i masowych. Troje pracowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wraz z innymi służbami udzielili pomocy około osiemdziesięciu pielgrzymom. Byli to pacjenci po omdleniach czy z atakami paniki wymagający farmakoterapii i tlenoterapii.

Źródło: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
comments powered by Disqus