"California Rocket" i Ochotnica 1944/2014

70 rocznica ostatniej misji B-24 "California Rocket"

Pod takim hasłem w budynku Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej odbędą się 20 grudnia 2014 r. uroczyste obchody 70-lecia ostatniej misji bombowca B-24 Liberator o imieniu "California Rocket" z 15 Armii Powietrznej USA AF i 20-lecia założenia Uroczyska Pamięci w miejscu katastrofy bombowca pod Pańską Przechybką w Gorcach.

Pamięć o tych wydarzeniach z przed 70-ciu lat w Ochotnicy jest wciąż żywa, a to za sprawą sprzed 20 lat temu, gdy młodzi wykładowcy Politechniki Krakowskiej Jadwiga i Krzysztof Wielgus wraz z kolegą Stanisławem Bednarzem, po żmudnych dociekaniach wśród mieszkańców Ochotnicy i długich poszukiwaniach dotarli do strefy zero-miejsca katastrofy w czeluściach Gorczańskiego Parku Narodowego.

Jak co roku pragniemy uczcić pamięć Lotników Armii Stanów Zjednoczonych, którzy brali udział w operacjach bombowych, myśliwskich rozpoznawczych i zrzutowych nad terenami okupowanej Polski, żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców polskich wsi i miast, którzy udzielali pomocy zestrzelonym lotnikom.

Przypomnimy losy Załogi Liberatora "California Rocket", jej zaginionego dowódcy i akcji ratunkowej prowadzonej przez żołnierzy IV batalionu I PSP AK oraz mieszkańców wsi Ochotnica, dzięki którym 9 lotników mogło powrócić do swojej ojczyzny. Pragniemy przywołać wydarzenia sprzed lat dwudziestu, gdy w Ochotnicy, na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego stanął niezwykły znak pamięci i zaczęła rozwijać się stała ekspozycja wystawiennicza w budynku Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej pn. „Lotnicze Ślady w Gorcach”.

Program Obchodów:
10:00 - Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej, Przywitanie Uczestników Uroczystości
10:20 - Modlitwa "Za tych, co się minęli" - Lotników, Partyzantów, Mieszkańców Ohotnicy, którzy oddali życie w walce o Wolność, wypowiedzi Gości,
10:50 - Otwarcie wystawy "Białe Gwiazdy w kolorze" - dokumentalnych, barwnych fotogramów z budowy i lotów bojowych samolotów USA AF z lat II wojny światowej. Informacja o powstaniu Szlaku PTTK - "Historia Lotnictwa w Małopolsce".
11:15 - Wyjazd grupy terenowej do Doliny Potoku Jaszcze. Wymarsz pod opieką pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego do Uroczyska Pamięci w miejscu katastrofy bombowca pod Przełęczą Pańska Przechybka.
13:10 - Modlitwa i zapalenie znicza przy kadłubie-pomniku California Rocket".
14:45 - Powrót do Wiejskiego Ośrodka Kultury. Gorący poczęstunek.
Uwaga: Dla osób, które nie zdecydują się na wędrówkę do Uroczyska Pamięci, przygotowany będzie program w Wiejskim Ośrodku Kultury - prezentacje multimedialne, dotyczące Gorców, szlaku historii lotnictw, udziału lotników USAAF w działaniach bojowych nad Europą w latach 1942-1945 oraz zwiedzanie wystaw.
15:30 - Wykład on-line Szymona Serwatki - "Cienie Białych Dróg - poszukiwanie śladów działań USA AF na ziemiach polskich".
16:00 - Premiera filmu dokumentalnego "Białe Gwiazdy nad Oświęcimiem" - dzieła uczniów szkół z Oświęcimia, wraz z krótką dyskusją o filmie.
17:00-18:30 - "Star and Stripes i Parzenice" - wydarzenie muzyczno-historyczne, wspólny koncert muzyki, towarzyszącej lotnikom USA AF z lat II wojny światowej oraz góralom - zespołów Boba Jazz-Band z Krakowa oraz Ochotni z Ochotnicy Górnej.

Prowadzenie Robert Springwald, Krzysztof Dobrzyński, Krzysztof Wielgus.

Źródło: Lotnicza Warszawa
comments powered by Disqus