Uczczono 95-lecie "Szkoły Orląt"

Rektor-Komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk przemawia z okazji 95-lecia "Szkoły Orląt" (fot. LAW)

Legendarna „Szkoła Orląt” może poszczycić się długą i bogatą historią, to najstarsza szkoła lotnicza w Europie i jedna z najstarszych na świecie. 15 czerwca br. obchodziła swoje święto. Marzenie o lataniu spełniają tu adepci przestworzy już od 95 lat! To właśnie stąd wywodzą się Asy Polskiego Lotnictwa.

15 czerwca 1939 r. w związku z narastającym zagrożeniem militarnym ze strony Niemiec hitlerowskich najstarszy rocznik podchorążych dęblińskiej „Szkoły Orląt” został skierowany na uzupełnienie pułków lotniczych. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, każdego roku, 15 czerwca obchodzone jest święto Uczelni.

W tym roku, ze względu na panującą pandemię Covid19, wydarzenia związane z tą niezwykłą rocznicą zostały przeniesione w wirtualną przestrzeń. Cykl rozpoczyna film „95 lat Szkoły Orląt w obiektywie” oraz prezentacja omawiająca historię Uczelni.

W tym roku obchodzimy niezwykły jubileusz! 95 lat naszej „Szkoły Orląt”! Na przestrzeni lat zmieniała się nazwa i struktury tej wyjątkowej Uczelni, ale jedno pozostaje wciąż takie samo – jej misja. Dziękuję Wszystkim za ogromny trud i zaangażowanie w powierzone zadania. Dziś, to Wy, studenci, kadra i pracownicy Lotniczej Akademii Wojskowej kontynuujecie dzieło naszych przodków, tworzycie przyszłość Polskich Sił Powietrznych – podkreślił Rektor-Komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk.

Święto Szkoły to uroczystość nie tylko dla kadry wojskowej, jej pracowników oraz podchorążych, ale również dla ich poprzedników. To wyjątkowy moment, kiedy wszyscy pamiętamy o historii i razem tworzymy nową.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją ukazującą historię "Szkoły Orląt" – LINK


 
Źródło: Lotnicza Akademia Wojskowa
comments powered by Disqus