Nowy numer Biuletynu Bezpieczeństwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Biuletynu Bezpieczeństwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Nr 3(11)/2020

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprasza do lektury kolejnego numeru magazynu Safe Sky.

Safe Sky to kwartalnik przygotowywany przez Biuro Bezpieczeństwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Materiały w nim zawarte tworzą specjaliści PAŻP oraz autorzy zewnętrzni. Celem Safe Sky jest promocja bezpieczeństwa w ruchu lotniczym oraz najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie ATM.

Bieżący numer 3(11)/2020 otwiera Paweł Szpakowski z artykułem "Papuga na litewskim niebie". We wrześniu 2020, odbyła się pierwsza zagraniczna misja pomiarowa Papugi – samolotu pomiarowego PAŻP. Relację z tego właśnie historycznego wydarzenia przedstawia Paweł Szpakowski.

W kolejnym artykule poznamy natomiast historię samolotów pomiarowych. Pierwszy z nich, Lisunow Li-2, rozpoczął służbę w 1967 roku i to on jest bohaterem artykułu Dariusza Krzowskiego pt. “PAPUGI” Inspekcji Lotniczej cz. 1.

Praktycznie każdy aspekt działalności Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej służy zapewnianiu, utrzymywaniu lub podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Czy to poprzez inwestycje w infrastrukturę, zarządzanie bezpieczeństwem czy cyberbezpieczeństwo i ochronę obiektów. Marek Górecki w swoim artykule "PAŻP – bezpieczeństwo na każdym kroku cz. 1" przedstawi wszystkie te aspekty.

W kolejnym artykule pt. "System EFES odciąża kontrolerów na polskich lotniskach" Piotr Bożyk, debiutujący w Safe Sky, przedstawi wdrażany właśnie system EFES zmieniający znacząco pracę kontrolerów ruchu lotniczego pracujących w służbie kontroli lotniska. Mimo pandemii, PAŻP nie przestaje wdrażać nowych technologii poprawiających przepływ informacji i bezpieczeństwo ruchu lotniczego.

Numer zamyka Klaudiusz Dybowski tekstem na temat cyklu AIRAC. Jak ważny jest terminowy przepływ informacji o znaczeniu operacyjnym nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Żeby informacje dotarły do właściwych osób we właściwym czasie konieczne jest ścisłe dotrzymywanie terminów przez dostawców informacji lotniczej. Jakich terminów, dowiemy się właśnie z tego artykułu.

Wraz z pierwszymi dniami astronomicznej jesieni, wieczory stają się coraz dłuższe, co stanowi świetną okazję, aby pochylić się nad lekturą Safe Sky. Mamy nadzieję, ze numer okaże się dla Państwa interesujący.

Zapraszamy do lektury!

Do pobrania:
Biuletyn Bezpieczeństwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Nr 3(11)/2020


Wszystkie numery magazynu Safe Sky w wersji elektronicznej dostępne są pod adresem:
www.pansa.pl/safe-sky

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus