"Szkoła Orląt Spełnione Marzenia"

Robinson R44 Raven II symbolem 95-lecia „Szkoły Orląt” (fot. Marian Jędrych)

Obchody 95-lecia Szkoły Orląt ze względu na panującą pandemię zostały przeniesione w wirtualną przestrzeń. Jednym z ważniejszych elementów związanych z tym wydarzeniem było przygotowanie przez Biuro Promocji LAW albumu „Szkoła Orląt Spełnione Marzenia” oraz wystawy o tym samym tytule.

Wernisaż na dziewięciu planszach pokazuje historię „Szkoły Orląt” podsumowując w ten sposób zawartość albumu. Tytuły poszczególnych elementów prezentacji odpowiadają rozdziałom zawartym w wydaniu i przedstawiają te same okresy historyczne. Wystawa jest swoistą podróżą w czasie, która pokazuje m.in. sylwetki pilotów, techników i innych osób związanych z lotnictwem. Przypomina również początki polskiego lotnictwa wojskowego i ukazuje jego rozwój i proces modernizacji na przestrzeni 95 lat. Przede wszystkim jednak wprawia w zadumę, wywołuje wspomnienia i pokazuje lotnictwo w nietuzinkowy sposób np. jak zmieniało się umundurowanie pilotów przez 10-lecia.

•  Wystawa "Szkoła Orląt. Spełnione Marzenia"

Album „Szkoła Orląt Spełnione Marzenia” powstał przy współpracy z  Pracownią Historii Polski i Historii Powszechnej podlegającej pod Zakład Kształcenia Ogólnego. Jego założeniem jest pokazanie, jak nierozerwalnie losy dęblińskiej uczelni związane są z historią Rzeczypospolitej. Publikacja ta przedstawia również ogromny wpływ, jaki miał etos polskich lotników na kształtowanie postaw patriotycznych społeczeństwa i wartości moralnych żołnierzy RP. Jednak przede wszystkim jest to album „pisany obrazami” – historia akademii i polskiego lotnictwa pokazana na niezwykle unikatowych zdjęciach.

Całość systematyzują ramy chronologiczne rozdziałów podzielone na okresy historyczne. Autorzy zastrzegają, że nie jest to jednocześnie publikacja stricte historyczna czy też monografia naukowa. Wydanie ma przede wszystkim pokazać losy ludzi, miejsc i maszyn lotniczych, które tworząc historię Szkoły Orląt, na zawsze wpisały się w dzieje Polski.

•  Prezentacja albumu na 95 lecie Uczelni

Autorzy albumu – Anna Borysewicz, Marcin Kruszyński i Marta Serafin – bardzo dziękują Archiwum LAW za pomoc w wyborze zdjęć, natomiast za możliwość skorzystania z prywatnych archiwów składają podziękowania seniorom lotnictwa, których losy nierozłącznie są związane ze szkoleniem dęblińskich „orłów”.

Dla podkreślenia rangi wydarzenia Biuro Promocji LAW  zorganizowało oklejenie i podniebną sesję trzech śmigłowców Robinson R44 Raven II symbolem 95-lecia „Szkoły Orląt”. Zdjęcia z podniebnej sesji prezentujemy poniżej.


(fot. Łukasz Kulik)

Wydawnictwo Lotniczej Akademii Wojskowej przygotowało również wydanie pod tytułem "95 lat Szkoły Orląt na tle rozwoju lotnictwa polskiego". 

Ponadto z okazji obchodów 95-lecia "Szkoły Orląt" Biuro Promocji LAW przygotowało serię filmów historycznych o różnej tematyce, których wspólnym mianownikiem są dzieje uczelni i lotnictwa wojskowego na przestrzeni lat. Kolejne części cyklu pokazują „Szkołę Orląt” z różnych perspektyw: w obiektywie aparatu, z powietrza i poprzez pryzmat najważniejszych uroczystości. Można zaobserwować jak zmieniała się ta perspektywa przez 95 lat.

Biuro Promocji LAW składa szczególne podziękowania mjr. rez. Janowi Palakowi, który nie tylko udostępnił swoje prywatne archiwa, ale również służył radą i tłumaczył zawiłości procesu szkolenia lotniczego. Biuro Promocji LAW dziękuje również TVP3 Lublin, z których zbiorów korzystało.

Opracowały: Emilia Cuch, Anna Borysewicz

Źródło: Lotnicza Akademia Wojskowa
comments powered by Disqus