Relacja z XIV Akademickich Mistrzostw Polski na celność lądowania

Akademickie Mistrzostwa Polski na celność lądowania (fot. Dominika Antkowiak)

W dniach 24-26.09.2021 r. na lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego odbyła się XIV edycja Akademickich Mistrzostw Polski na Celność Lądowania. Piniżej zamieszczamy relację z udziału w nich pilotów z Lotniczej Akademii Wojskowej.

Do rywalizacji w Mistrzostwach stanęły zespoły studentów z uczelni w Dęblinie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Tradycyjnie, zawodnicy zmagali się w trzech konkurencjach: Celność Lądowania, Poprawność Startu i Lądowania, Klasyfikacja Drużynowa.

Na liście uczestników widniało 15 zawodników, z czego piątkę stanowiła reprezentacja Szybowcowego Koła Naukowego Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Nasz zespół składał się z studentów wojskowych i cywilnych: Mirona Otremby, Michała Felisiaka, Jacka Sałajczyka, Dominiki Antkowiak oraz Daniela Krupniewskiego. Rozpoczęcie zawodów odbyło się we Wrocławiu, w budynku Naczelnej Organizacji Technicznej, gdzie miejsce miał uroczysty bankiet, podczas którego zawodnicy mieli okazje się zintegrować. Miło spędzony czas pomógł zbudować doskonałą atmosferę między zespołami, a lotnicze rozmowy i wymiana doświadczeń stanowiły tylko przedsmak następnego dnia. W sobotę o 7:30 rano wyruszyliśmy na lotnisko w podwrocławskim Szymanowie, gdzie po standardowych czynnościach organizacyjnych instruktorzy oraz organizatorzy na odprawie przedlotowej zwięźle przedstawili nam zasady wykonywania lotów w ciągu dnia, warunki bezpieczeństwa oraz reguły zawodów.

Zawody trwały przez dwa dni. Składały się z trzech rund w systemie pucharowym. Polegały one na wykonaniu serii kręgów, w których to oceniane było zakończenie dobiegu szybowca jak najbliżej rozłożonej na lotnisku linii. Po każdym lądowaniu mierzono odległość głównego podwozia od linii. Wynik zawodnika w rundzie polegał na zsumowaniu odległości i ich podzieleniu przez liczbę lotów. Na każdym etapie, zawodnik zaczynał z czystym kontem (wyniki zerują się co serię). W każdej kolejnej serii było coraz to wyższe skupienie i presja. Warunki atmosferyczne podczas całych zawodów były zmienne, kierunek wiatru potrafił się zmienić o 90 stopni co znacznie zwiększało poziom trudności. Każdy kolejny lot był coraz to cięższy a lądowanie, które było oceniane wymagało precyzyjnego i płynnego pilotażu.

Po ciężkich sobotnich zmaganiach z 15 zawodników w grze zostało 8. Do pierwszej 8 udało się dostać trzem pilotom z Dęblina. Pierwszy dzień lotny zakończył się grillem, podczas którego zawodnicy mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami po pierwszej konkurencji oraz bardzo miło spędzić czas. W niedzielę odbył się półfinał trwający 1 serię. Do top 4 dostali się Daniel Krupniewski oraz Michał Felisiak. W finale każdy miał dwie szanse, a o wyniku decydowała średnia z lądowań. Dodatkowo w klasyfikacji indywidualnej za poprawność startu i lądowania nasi reprezentanci Daniel Krupniewski oraz Jacek Sałajczyk uzyskali 3 i 1 miejsce.

Na podium klasyfikacji indywidualnej Celności Lądowania uplasowali się następująco:
I miejsce – Konrad Zaprucki (Politechnika Wrocławska)
II miejsce – Michał Felisiak (Lotnicza Akademia Wojskowa)
III miejsce – Daniel Krupniewski (Lotnicza Akademia Wojskowa)

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła już po raz dziewiąty drużyna SKN LAW, tuż za nią drużyna Politechniki Poznańskiej, a na najniższym stopniu podium, reprezentacja Politechniki Warszawskiej.


Uczestnicy z Szybowcowego Koła Naukowego Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie
(fot. Dominika Antkowiak)

W konkurencji Poprawność Startu i Lądowania najlepszymi okazali się: 1 miejsce - Jacek Sałajczyk, 2 miejsce - Karolina Buchnat, 3 miejsce - Daniel Krupniewski.

Gratulujemy udanych wyników pilotom oraz dziękujemy organizatorom za niezapomniane chwile oraz organizację. Dzięki Wam po raz kolejny spędziliśmy świetny weekend w lotniczym gronie, wymieniając doświadczenia, łapiąc nowe kontakty i przede wszystkim dobrze się bawiąc. Liczymy na równie udane zawody za rok!

Na koniec szczególne podziękowania dla: Pana Pułkownika Andrzeja Jaworskiego, opiekuna naszego Koła za niezmiennie duże wsparcie i pomoc; organizatorów z Wrocławia za świetną imprezę oraz Aeroklubowi Wrocławskiemu z instruktorami za udostępnienie swojego lotniska i sprzętu oraz czuwanie nad bezpieczeństwem naszego latania.

Opracowała: Dominika Antkowiak


Uczestnicy XIV Akademickich Mistrzostw Polski na celność lądowania (fot. Akademicki Klub Lotniczy PWr)

Źródło: Lotnicza Akademia Wojskowa
comments powered by Disqus