Przejdź do treści
An-2 należący do Lotniczej Akademii Wojskowej w locie (fot. Marian Jędrych)
Źródło artykułu

An-2 w powietrzu

21 października br. legendarny samolot An-2 został przebazowany do Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu w celu wykonania niezbędnych przeglądów.

Za sterami zasiedli instruktorzy Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego.

Samoloty wielozadaniowe An-2 służyły w polskim wojsku ponad pięćdziesiąt lat. Przewoziły ludzi i sprzęt, a za ich sterami szkoliło się wielu polskich pilotów. Z pokładu „Antków” desantowali się także skoczkowie spadochronowi. Ten kultowy statek powietrzny trafił do Lotniczej Akademii Wojskowej w 2013 r.

Od tego czasu wykonano szereg prac związanych z przywróceniem jego sprawności do lotu między innymi dokonano wymiany płótna na powierzchniach nośnych samolotu. Jednocześnie udało się zachować oryginalny kamuflaż, łącznie z szachownicami Sił Powietrznych, co wyróżnia „Antka” Lotniczej Akademii Wojskowej wśród innych zachowanych jeszcze egzemplarzy w Polsce.

Samolot będzie wykorzystany do szkolenia spadochronowego podchorążych LAW. W tym celu ośmiu instruktorów Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego przeszkoliło się lub odnowiło uprawnienia do desantowania skoczków.

Więcej zdjęć Mariana Jędrycha z przebazowania An-2 do Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu można zobaczyć na stronie www.wojsko-polskie.pl/law/

Emilia Cuch

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony