Zmarł dr Stanisław Maksymowicz (data pogrzebu)

Stanisław Maksymowicz (fot. Leszek Mańkowski)

Do redakcji dotarła smutna wiadomość. W dniu 1 kwietnia 2021 roku zmarł dr Stanisław Maksymowicz – człowiek legenda, zasłużona postać dla polskiego lotnictwa. Wspaniały były pilot samolotowy, akrobacyjny, szybowcowy, spadochroniarz i lotniarz, przy tym wszystkim wyjątkowy i serdeczny człowiek.

Pogrzeb Ś.P. dr Stanisława Maksymowicza odbędzie się 12 kwietnia 2021 roku, o godz. 11:00 na cmentarzu parafialnym Świętej Rodziny przy ulicy Smętnej (Sępolno).

Stanisław Maksymowicz to legendarny wrocławski pilot i wychowawca młodzieży, bohater wielu lotniczych anegdot i wyczynów. Absolwent i pracownik naukowy wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie przez ponad 25 lat, aż do emerytury kierował Wydziałem Teorii i Metodyki Spadochroniarstwa.

Stworzył i prowadził przez wiele lat na AWF-ie chyba jedyny Wydział Sportów Lotniczych na świecie, który kształcił magistrów trenerów sportu samolotowego, spadochroniarstwa, szybownictwa, lotniarstwa i modelarstwa. Nawiązał ścisłą współpracę z aeroklubami i zdołał przekonać kierownictwo uczelni do podpisania oficjalnego porozumienia z władzami Aeroklubu Polskiego.

Niegdyś był jednym z najlepszych polskich akrobatów samolotowych, przez 15 lat w kadrze narodowej. Razem z Andrzejem Waligórskim tworzył niezapomnianą dwuosobową załogę we wrocławskich rajdach pilotów i dziennikarzy.

W 2005 roku, w dowód uznania za swoje niebagatelne osiągnięcia, otrzymał unikalną statuetkę z dedykacją: Honorowe wyróżnienie imienia Dedala nr 4 Instr. pil. Stanisławowi Maksymowiczowi za wybitne zasługi w kształceniu i wychowaniu lotników ku chwale polskiego lotnictwa.

Cześć Jego Pamięci!

Zapraszamy do wysłuchania dwóch rozmów ze Stanisławem Maksymowiczem na stronie www.archiwum-historii-mowionej.pl:
•  Rozmowa I – LINK
•  Rozmowa II – LINK

Źródło: Leszek Mańkowski / archiwum-historii-mowionej.pl
comments powered by Disqus