Pierwszy śmigłowiec AW119 z certyfikatem IFR dla ratowników w USA

AW119 dla Life Link III w akcji ratowniczej (fot. leonardocompany.com)

Amerykański operator usług ratownictwa medycznego zamawia pierwszą maszynę AW119 z certyfikatem IFR (przepisy wykonywania lotów według wskazań przyrządów) na rynku cywilnym umożliwiając bezpieczniejsze działanie w trudnych warunkach pogodowych.

Firma Leonardo ogłosiła, że operator usług ratownictwa medycznego, firma Life Link III, działająca w Stanach Zjednoczonych, złożyła zamówienie na jeden śmigłowiec jednosilnikowy AW119 z certyfikatem IFR z przyszłą opcją zakupu drugiej maszyny. Maszyna dołączy do obecnej floty dziesięciu śmigłowców AW119Kx zapewniających krytyczną opiekę w locie oraz transport pacjentów w Minnesocie i Wisconsin, która dotąd zaliczyła łącznie ponad 21 tys. godz. lotu. Dostawa z linii montażu końcowego maszyn AW119 w Filadelfii jest spodziewana w trzecim kwartale 2021 r.

Ten kontrakt oznacza pierwszą sprzedaż śmigłowca AW119 certyfikowanego przez FAA ze zdolnością IFR (do wykonywania lotów według wskazań przyrządów) na rynku cywilnym i dla misji ratownictwa medycznego. Ten typ śmigłowca to pierwsza maszyna jednosilnikowa od dziesięcioleci, która w pełni spełnia wymogi IFR, pozwalając pilotom bezpiecznie latać maszyną przy słabej widoczności i w trudnych warunkach pogodowych dzięki zaawansowanej awionice firmy Genesys Aerosystems oraz zdublowanym systemom lotu. Mający zdolność IFR, AW119 dodaje kolejną opcję stanowiąc idealny punkt wejścia do świata lotów według wskazań przyrządów (IFR) dla operatorów usług komercyjnych i publicznych, którzy dążą do uzyskania najwyższego poziomu bezpieczeństwa i osiągów w trudnych warunkach przy jednoczesnym zachowaniu oszczędności płynących z pracy pojedynczego silnika. W połączeniu z wyjątkowymi, typowymi bardziej dla lekkich maszyn dwusilnikowych, możliwościami AW119, takimi jak zdublowanie krytycznych systemów oraz duża przestrzeń kabiny, maszyna zapewnia niezwykłą niezawodność i bezpieczeństwo.

Steve Sterner, dyrektor generalny Life Link III, stwierdził: “Nasza decyzja, aby stać się pierwszym cywilnym użytkownikiem certyfikowanego do wykonywania lotów według wskazań przyrządów AW119 w pełni odpowiada naszej misji zapewniania bezpiecznego i skutecznego powietrznego transportu medycznego. Zaawansowana awionika i technologia tej maszyny podnoszą naszą zdolność do zapewniania osobom ratującym życie niezbędnych zasobów. Oferując wysoki poziom osiągów, bezpieczeństwa, szybkości oraz wydajności, ta maszyna jest dobrze dopasowana do zaspakajania potrzeb naszych załóg i pacjentów”.

William Hunt, dyrektor zarządzający Leonardo Helicopters w Filadelfii, powiedział: “Z dumą wprowadzamy certyfikowany do wykonywania lotów według wskazań przyrządów wariant śmigłowca AW119 na rynek cywilny i to tym bardziej, że robimy to z tak niesamowitym partnerem jak Life Link III. Zaawansowane technologie i zdublowane systemy lotu tej maszyny zagwarantują, że służby ratownicze dolecą bezpiecznie do celu w trudnych warunkach pogodowych, a jednocześnie zapewniamy tę samą łatwo dostępną i wygodną konfigurację kabiny dla przeprowadzania zabiegów i transportu pacjentów z jakich słynie model AW119.”

AW119 spełnia wysokie standardy wymogów operacyjnych oraz skuteczności wykonywania misji – w tym zdolność noktowizyjną – od chwili dostarczenie pierwszej maszyny do Life Link III na początku roku 2014. Maszyna AW119 ze zdolnością do wykonywania lotów według wskazań przyrządów dla firmy Life Link III będzie wyposażona w specjalne wnętrze kabiny z przegubowym systemem załadunku pacjentów, gwarantujące dostęp do całego ciała pacjenta dla dwóch lekarzy pokładowych. Ta ostatnia sprzedaż oznacza wzrost udziału śmigłowców firmy Leonardo w północnoamerykańskim rynku ratownictwa medycznego; w sumie jest na nim ponad 113 helikopterów produkcji Leonardo we flotach maszyn AW119, AW109, AW169 oraz AW139.

Źródło: leonardocompany.com
comments powered by Disqus