Przejdź do treści
Źródło artykułu

Leonardo: pokaz zespołowego działania śmigłowca AW159 Wildcat i UAV w Wielkiej Brytanii

W dniu 17 września koncern Leonardo przeprowadził udany pokaz unikatowych zintegrowanych zdolności statku załogowego oraz bezzałogowego statku powietrznego (UAV). Pokaz odbył się w Wielkiej Brytanii podczas prób zespołowego działania statków załogowych i bezzałogowych (Manned-Unmanned Teaming – MUMT) między śmigłowcem AW159 Wildcat koncernu Leonardo a półautonomicznym bezzałogowym statkiem powietrznym (UAV) produkcji firmy Callen-Lenz Associates.

W tym przypadku MUMT polega na tym, że załoga śmigłowca steruje UAV z helikoptera w taki sposób, jakby był on pokładowym czujnikiem sterowanym z kokpitu. Integrując sterowanie UAV z systemem kontroli misji śmigłowca Wildcat (Wildcat Mission System), koncern Leonardo był w stanie zminimalizować obciążenie pilotów zadaniami, pozwalając im skupić się lepiej na misji, a jednocześnie sterować UAV – taka zintegrowana zdolność została po raz pierwszy pokazana w Wielkiej Brytanii dla wojskowego statku powietrznego. Procesor bramkowy dostarczony przez Callen-Lenz Associates został wykorzystany jak interfejs z tym półautonomicznym powietrznym statkiem bezzałogowym.

Rozwiązanie koncernu Leonardo pozwala załodze maszyny Wildcat kontrolować zarówno ścieżkę lotu jak i ładunek bezzałogowego statku powietrznego (zdolność ta jest znana pod nazwą Poziom Interoperacyjności 4 (Level of Interoperability – LOI 4) przy wykorzystaniu wydajnego i skutecznego, opartego o zadania interfejsu między człowiekiem a maszyną (Human Machine Interface – HMI), a nie o wymagające większego zaangażowania ze strony operatora podejścia stosowane w innych systemach.

Łącząc mocne strony platform załogowych i bezzałogowych, MUMT ma potencjał do odegrania przełomowej roli zwiększając świadomość sytuacyjną, tempo, siłę rażenia, przeżywalność oraz masę bojową sił powietrznych, znacznie redukując obciążenie załóg pracą, a tym samym pozwalając pilotom skoncentrować się na wykonywanej misji.

Działanie zespołowe załogowych statków powietrznych i bezzałogowych systemów powietrznych (Manned Unmanned Teaming MUMT) poprawia zdolność wsparcia powietrznego zarówno w środowisku lądowym jak i morskim. Ponadto umożliwia przeprowadzanie wydłużonych i złożonych operacji dzięki mieszance różnych platform i systemów.

Pokaz był elementem poświęconego MUMT wojskowego eksperymentu bojowego (Army Warfighting Experiment – AWE) 19, przeprowadzonego przez armię brytyjską i został zaplanowany oraz zrealizowany przez Dstl i odbył się na Równinie Salisbury we wrześniu.

Te próby stanowiły rozwinięcie opartych o symulacje prac rozwojowych przeprowadzanych w ramach finansowanego przez Dstl programu AMS DE-RISC. Ten udany pokaz ma teraz stanowić wkład do mapy drogowej zdolności MUMT zarówno dla brytyjskiego ministerstwa obrony jak i dla koncernu Leonardo.

Nick Whitney, dyrektor zarządzający w Leonardo Helicopters (UK), powiedział: “Sukces tego zespołowego testu systemów załogowych i bezzałogowych podkreśla fakt, że koncern Leonardo oraz brytyjskie ministerstwo obrony inwestują wspólnie w przyszłość brytyjskiej inżynierii śmigłowcowej oraz jeszcze mocniej pokazuje wartość długofalowego podejścia partnerskiego pod względem rozwoju zdolności.”

Bryan Finlay, partner techniczny w Laboratorium Nauki i Technologii Obronnej (Defence Science and Technology Laboratory – Dstl), stwierdził: “Firmy Leonardo i Callen-Lenz zaprezentowały fantastyczny pokaz integracji stacji kontrolnej bezzałogowego statku powietrznego z systemem zarządzania misją śmigłowca Wildcat. Inteligentny projekt interfejsu między człowiekiem i maszyną oznacza, że obciążenie pracą w kokpicie jest dobrze zarządzane, a pokaz z powodzeniem wykazał, że ta technologia nie jest obciążona ryzykiem. Stanowi to kluczowy krok na drodze do stworzenia skutecznej operacyjnej zdolności MUMT.”

Major Benjamin Thomas, doradca wojskowy w pionie systemów platformowych w Dstl, tak to skomentował: “Opracowanie zintegrowanego z maszyną Wildcat rozwiązania MUMT jest imponujące, a jej kulminacją był udany pokaz zdolności podczas AWE 19 w serii reprezentatywnych scenariuszy wojskowych. MUMT niewątpliwie ma potencjał stania się zdolnością zmieniającą zasady gry w lotnictwie działających w środowisku lądowym, zwiększając zarówno świadomość sytuacyjną jak i przeżywalność.”

Stały rozwój oraz integracja najnowocześniejszych rozwiązań we wszystkich obszarach systemów i technologii zdalnie pilotowanych oraz autonomicznych/półautonomicznych, włączywszy w to MUM-T, stanowi kluczowy element planu strategicznego BeTomorrow2030 koncernu Leonardo. Leonardo cały czas znajduje się w awangardzie rozwoju wiropłatów w Wielkiej Brytanii poprzez swoje zakłady w Yeovil i firma inwestuje stale w technologie i innowacje następnej generacji. Zakłady te są jedynym kompleksowym producentem śmigłowców w Wielkiej Brytanii, projektującym i budującym wiropłaty na rynki krajowe i eksportowe. Dzięki niezwykle długiemu doświadczeniu w dziedzinie lotnictwa płynącemu z prowadzenia przez zakład działalności od ponad 100 lat, koncern Leonardo z dumą dostarcza swoje reprezentujące wysokie technologie statki powietrzne i zdolności brytyjskim siłom zbrojnym.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony