Latajmy Bezpiecznie: Uważajmy wokół nieczynnych lotnisk

Lotnisko w Krzywej, źródło: www.lotniska.dlapilota.pl, autor: Holownik

Zespół Latajmy Bezpiecznie otrzymał i opublikował Zgłoszenie nr 08/2013, które dotyczy niebezpiecznej sytuacji podczas przelotu nad dawnym poradzieckim lotniskiem w Krzywej na Dolnym Śląsku.

Opis zdarzenia:

"Sytuacja zdarzyła się podczas treningowego lotu trasowego VFR. Załogę Cessny 150 stanowiło dwóch zawodowych pilotów samolotowych, jeden z nich z uprawnieniami instruktora. Warunki meteorologiczne były bardzo dobre. Lot odbywał się na Dolnym Śląsku. Przed jednym z zaplanowanych punktów zwrotnych – miastem Bolesławiec – zaczęliśmy rozważać, czy w awaryjnej sytuacji dałoby się wylądować na niedalekim byłym radzieckim lotnisku w Krzywej. Postanowiliśmy to sprawdzić i odpowiednio zmodyfikować trasę, aby obejrzeć z powietrza dawny wojskowy pas.

Pozostałość lotniska z charakterystycznymi schrono-hangarami po północnej stronie autostrady A4 w widoczny sposób wykorzystywana jest do celów nielotniczych. W hangarach hurtownie, na środku pasa skład budowlany. Wschodnia część na odcinku ok. 1000 m wydawała się jednak być w dobrym stanie, postanowiliśmy więc przyjrzeć się jej bliżej. W tym celu obniżyliśmy lot do ok. 100 m AGL wykonując po północnej stronie równoległy przelot wzdłuż pasa. Wzrok obydwu członków załogi skierowany był w prawo w dół, lustrując dokładnie stan drogi startowej. Po minięciu progu pasa odwróciłem głowę wprzód i dopiero wtedy zauważyłem, że przelatujemy w bezpośredniej bliskości masztu RTV, poniżej jego wierzchołka. Tym razem „znowu się udało”. Incydent skłonił mnie jednak do dokładniejszej analizy tego co się stało. Jakie błędy popełniliśmy?

1. Zmieniając plany w powietrzu mało dokładnie przyjrzeliśmy się przeszkodom terenowym w pobliżu zmodyfikowanej trasy. Opisywana przeszkoda jest zaznaczona na mapie VFR jako oświetlony maszt o wysokości 328 ft AGL.

2. Błędnie zasugerowaliśmy się, że jesteśmy w pobliżu lotniska, więc wysokie przeszkody nie mają prawa tu występować. Bezpośrednim tego skutkiem było niebezpieczne obniżenie wysokości lotu. Tymczasem Krzywa została wykreślona z rejestru lotnisk ok. 20 lat temu, o czym obydwaj przecież wiedzieliśmy!

3. Przelatując wzdłuż pasa obydwaj wpatrywaliśmy się w ziemię, nikt nie patrzył do przodu. Z innej strony: gdyby na mapie VFR było zaznaczone w tym miejscu nieczynne lotnisko – będące przecież bardzo charakterystycznym obiektem topograficznym – prawdopodobnie dostrzeglibyśmy na niej niebezpieczny obiekt w jego bezpośredniej bliskości".

Pozostałe zgłoszenia z 2013 r. dostępne są na stronie www.latajmybezpiecznie.org

(mz)

Źródło: Latajmy Bezpiecznie
comments powered by Disqus