Latajmy Bezpiecznie: EPRZ - wysokość holdingu nad SIERRA

Latajmy Bezpiecznie

Zespół Latajmy Bezpiecznie otrzymał kolejne zgłoszenie dotyczące wysokości holding nad punktem SIERRA.

Opis zgłoszenia 05/2014

Ostatnio miałem okazję lecieć VFR do Rzeszowa. Do CTR wchodziłem od strony zachodniej, po punktach: ZULU, WHISKEY i SIERRA. Zgodnie z instrukcją od FIS Kraków, obniżyłem lot przed wejściem do CTR do wysokości 2000 ft. Będąc nad SIERRA na wysokości 2000 ft zostałem przez kontrolera z Rzeszów Wieża poproszony o wejście w holding nad punktem SIERRA na wysokości 1500 ft.

Po pierwsze, zastanawia mnie zasadność obniżenia lotu do 1500 ft. Zastanawiam, się, dlaczego nie mogłem zostać na tych 2000 ft.

Po drugie – i najważniejsze – uważam, że holding nad punktem SIERRA na wysokości 1500 ft może być naprawdę niebezpieczny ze względu na jego procedurę i wysokość komina (będącego punktem SIERRA). Wynosi ona (za SkyDemon) 1319 ft. Separacja zatem wynosi około 180 ft (60 m). W przypadku silnej turbulencji, oślepienia przez słońce, albo zwykłego zagapienia, można łatwo w ten komin uderzyć.

Osobiście czułem spory dyskomfort mając komin prawie na wysokości skrzydeł wysłużonej Cessny 150. Wolę nie zastanawiać się, co by było gdyby widoczność nie była tak dobra jak tego dnia. Uważam, że rozsądne byłoby wprowadzenie jakiejś minimalnej wysokości holdingu nad punktem SIERRA mogącym zagwarantować bezpieczne i pewne wykonanie holdingu (np. nie niżej niż 2000ft). 

Źródło: Latajmy Bezpiecznie
comments powered by Disqus