Latajmy Bezpiecznie: Dron w CTR EPKK

Dron (fot. Ben Stansall-AFP-Getty Images)

To znak czasów, że Zespół Latajmy Bezpiecznie, otrzymuje coraz więcej Zgłoszeń związanych z lotami dronów. Zespół stara się zajmować wyłącznie tymi z pogranicza latania dronowego i latania z pilotem na pokładzie, gdzie konsekwencje kolizji dla tego drugiego będą zdecydowanie poważniejsze. Tym razem Zespół dostał zgłoszenie dotyczące latania dronem w przestrzeni kontrolowanej lotniska Kraków Balice. Film zdaje się być dowodem niepodważalnym naruszenia przepisów lotniczych. Czy jednak na pewno...? Zapraszamy do lektury.

Opis zgłoszenia 03/2015

"Uważam, że należy bezwzględnie rozprawić się z tego typu publikacjami i działaniem. To nagranie pojawiło się na stronie Onetu-Kraków w sobotę tj. 21.02. oraz tutaj.

Według mnie złamano wszelkie zasady latania w CTR Kraków-Balice oraz kilka innych. W momencie, kiedy toczy się debata nad nowymi zasadami latania dronami cywilnymi, uważam że pokazowe ukaranie autora i nagłośnienie tego zdarzenia może powstrzyma kolejnych KOZAKÓW. Profil tego „twórcy” łatwo znależć na Facebooku."

Od Zespołu

Dziękujemy za Zgłoszenie. Zwracamy jednak uwagę, że rolą Zespołu nie jest dochodzić czy w tym konkretnym przypadku złamano przepisy, bądź też karać sprawców wykroczeń lotniczych. W tej kwestii zdecydowanie odsyłamy Zgłaszających do ULC.

Wielokrotnie powtarzaliśmy, i przypominamy także tym razem, że przestrzeń kontrolowana, czyli np. przestrzeń strefy kontrolowanej lotniska – w tym wypadku CTR Kraków, która obejmuje ponad połowę zabudowy tego miasta – to nie miejsce na swobodne latanie jakichkolwiek urządzeń latających. Pilotów statków powietrznych (samolotów, śmigłowców) obowiązuje złożenie planu lotu i uzyskanie zezwolenia kontroli ruchu lotniczego na wlot w przestrzeń kontrolowaną. W przypadku operatorów dronów – obowiązuje ich zgłoszenie do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zamiaru aktywności w przestrzeni kontrolowanej. Na tej podstawie wydawane są warunki wykonywania takich lotów – w tym zwłaszcza zasady koordnacji lotu z organem kontroli ruchu lotniczego odpowiadającym za daną przestrzeń.

Zespół nie posiada informacji czy w przypadku wskazanym przez Zgłaszającego, operator drona dokonał stosownego zgłoszenia do PAŻP i czy następnie w uzgodniony sposób dokonywał koordynacji każdego startu z TWR EPKK.

Źródło: Latajmy Bezpiecznie
comments powered by Disqus