"Lotnisko 2019" – wspólne ćwiczenia służb

"Lotnisko 2019" – wspólne ćwiczenia służb (fot. slaska.policja.gov.pl)

16 października 2019 r. około godziny 10:30 operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego odebrał telefon informujący o wystąpieniu pożaru na płycie lotniska Katowice-Muchowiec w wyniku wtargnięcia i zderzenia samochodu osobowego z samolotem. Tak rozpoczęły się ćwiczeń dowódczo-sztabowych "Lotnisko 2019", które miały na celu doskonalenie umiejętności i współdziałanie służb w chwili wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Na lotnisko Katowice-Muchowiec z dużą prędkością wjechał samochód osobowy, który uderzył w stojący na pasie startowym samolot, na pokładzie którego znajdowały się osoby. W wyniku uderzenia samochód zaczął się palić, a z samolotu wydobywać kłęby dymu. Osoby znajdujące się w samolocie zostały ranne. Kierujący samochodem w wyniku szoku uciekł z miejsca zdarzenia i zabarykadował się w jednym z hangarów.

W czasie zdarzenia na lotnisku odbywał się kurs spadochronowy Aeroklubu Śląskiego. Nad lotniskiem krążył samolot ze skoczkami. Czterech z nich wyskoczyło już z samolotu, ale widząc zamieszanie na płycie lotniska, usiłowali wylądować jak najdalej od miejsca zdarzenia. Niestety jeden ze skoczków wylądował na dachu hangaru, a drugiego zniosło w stronę pobliskiego lasu. Taki scenariusz obowiązywał podczas ćwiczeń dowódczo – sztabowych "Lotnisko 2019", które miały na celu doskonalenie umiejętności i współdziałanie służb w chwili wystąpienia sytuacji kryzysowej.

W trakcie ćwiczeń sprawdzane były procedury, aby w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia, współpraca pomiędzy służbami przebiegała bez jakichkolwiek zakłóceń.

Na miejsce skierowani zostali m.in.: policjanci Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, funkcjonariusze z Zespołu Negocjacji Policyjnych KWP Katowice, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego w Radzionkowie, Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza OSP Dąbrówka Mała  w Katowicach wraz psem poszukiwawczym Hellboy i ratownicy z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Więcej zdjęć z ćwiczeń na lotnisku Katowice-Muchowiec można obejrzeć na stronie www.slaska.policja.gov.pl

Źródło: KWP w Katowicach
comments powered by Disqus