Członkowie KTL AOPA Poland otrzymują całodobowy dostęp do platformy metorologicznej

KTL AOPA Poland - ladna pogoda

17 kwietnia 2013 r. została podpisana umowa między stowarzyszeniem  KTL- AOPA Poland, a firmą IBCOL Polska Sp. z o.o., certyfikowaną przez ULC instytucją zapewniającą pełen zakres usług osłony meteorologicznej.

Od tej pory każdy członek rzeczywisty AOPA Poland otrzymuje bezpłatnie swoje indywidualne hasło pozwalające mu na całodobowy dostęp do platformy zawierającej aktualne dane meteorologiczne umożliwiające przygotowanie do lotu. Zestaw udostępnianych danych i informacji meteo obejmuje obszar  Polski i częściowo państw sąsiednich.

Za pośrednictwem platformy IBCOL-meteo udostępniane są następujące informacje i dane meteorologiczne:
•    ostrzeżenia AIRMET i SIGMET w postaci graficznej oraz tekstowej;
•    ostrzeżenia o burzach nad Polską (dane online z detektora wyładowań atmosferycznych);
•    mapy synoptyczne z obszaru Polski i Europy;
•    depesze MEATR (cywilne) w postaci graficznej i tekstowej;
•    depesze METAR (mil PL) w postaci graficznej i tekstowej;
•    depesze TAF (cywilne);
•    depesze TAF (mil PL);
•    prognozy GAMET;
•   mapy istotnych zjawisk pogody (SWC) dla Europy: poziom FL100 – FL450 oraz poziom FL250-FL630;
•  prognozy z modeli numerycznych (preferowany model GFS dedykowany dla lotnictwa) – zachmurzenie niskie, średnie, wysokie, kierunek i prędkość wiatru na poziomach, 10, 100, 300, 900 m, mgły, oblodzenie, burze, minimalne ciśnienie QNH, kierunku i prędkości wiatru oraz temperatury na poziomach FL050 i FL100 itd.

Dodatkowo platforma oferuje:
•    możliwość zobrazowania profilu terenu wzdłuż planowanej trasy lotu,
•    zobrazowanie orientacyjnej lokalizacji przeszkód lotniczych w pobliżu planowanej trasy lotu.

Użytkownik platformy ma możliwość zapisania w formacie pdf i wydrukowania biuletynu lotniczo-meteorologicznego dedykowanego dla lotnictwa ogólnego zawierającego aktualne dane i prognozy w tym: prognozy do startu i lądowania, dane METAR i prognozy TAF z Polski, ostrzeżenia SIGMET i AIRMET, mapa SIGWX dla Europy, prognozy wiatru i temperatury dla poziomu FL050 oraz FL100 dla Europy oraz prognostyczne mapy wiatru dla Polski dla poziomów 900, 600 i 300m.

Nie trzeba chyba dodawać, że zgodnie z załącznikiem 2 ICAO przed rozpoczęciem lotu dowódca statku powietrznego  MA OBOWIĄZEK zapoznania się z dostępnymi informacjami dotyczącymi zamierzonego lotu, w tym z aktualnymi komunikatami pogody i prognozami. A jak pokazało życie, zmieniające się warunki meteorologiczne za często stawały się w ostatnich latach przyczynami tragedii w polskim lotnictwie ogólnym!

Udostępnienie tej niezwykle cennej pomocy dla pilotów stało się możliwe dzięki współpracy KTL- AOPA Poland z PZU S.A. i zostało w całości sfinansowane z funduszu prewencyjnego tej firmy.

Koledzy piloci będą mogli dokładnie zapoznać się z wszystkimi możliwościami, które oferuje platforma podczas pierwszego szkolenia, które odbędzie się w Warszawie 11 maja (sobota). Zaplanowane są też  następne szkolenia zapoznawcze w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. 

 

Źródło: KTL AOPA Poland
comments powered by Disqus

Komentarze

A zawartosc tej platformy jest inna? Nie sadze.

Porozumienie świadczy że musi być inna. Nie sądzę tylko wiem że jest lepsza.

A IMGW udostępnia za darmo. Fakt że wartość ich serwisu jest mizerna ale cóż zrobić

W życiu nie ma nic za darmo.