Zmarł ppłk Józef Anioła

Józef Anioła (fot. K.W. Chudziński)

Klub Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Bydgoskiego przekazał smutną wiadomość. W dniu 13 stycznia 2019 r. w Bydgoszczy zmarł Józef Anioła – pilot szybowcowy i samolotowy, wieloletni członek Aeroklubu Bydgoskiego, a także Bydgoskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Józef Anioła ur. się 8 grudnia 1928 r. w Warszawie. W styczniu 1946 r. jako ochotnik wstąpił w szeregi Wojska Polskiego. Jesienią 1947 r. ukończył Techniczną Szkołę Lotnictwa w Boernerowie (dzisiaj dzielnica Bemowo) koło Warszawy i otrzymał przydział do 4-go Pułku Lotnictwa Szturmowego w Bydgoszczy. Po ukończeniu Szkoły Oficerskiej do Lotniczych Zakładów Remontowych Nr 2 w Bydgoszczy.

W 1957 r. wstąpił do Aeroklubu Bydgoskiego i ukończył szkolenie szybowcowe, a w 1960 r. samolotowe. Przez kilka kadencji pełnił funkcję skarbnika i Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego w AB. Latał na wszystkich samolotach i szybowcach będących na wyposażeniu AB.

W 1977 r. przeszedł na emeryturę w stopniu podpułkownika. W tym samym roku podjął pracę w Zakładzie Usług Agro-Lotniczych w Gdańsku. Latał w kraju i za granicą: NRD, Czechosłowacji, Egipcie i Sudanie. Na samolotach wylatał łącznie 4.500 godzin, a na szybowcach 375 godzin.

W 1987 r. ze względu na stan zdrowia odszedł na emeryturę i wstąpił w szeregi Klubu Seniorów Lotnictwa. Był sędzią w Samolotowych Zawodach Rajdowo-Nawigacyjnych. W latach  2005-2009 pełnił funkcję Prezesa Bydgoskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Był bardzo sympatycznym i uczynnym kolegą. Będzie nam go bardzo brakowało.

Opracował: Kazimierz W. Chudziński
KSL Aeroklub Bydgoski

Źródło: KSL Aeroklub Bydgoski
comments powered by Disqus