Przejdź do treści
Szymon Fedak - Grand Prix - Sanok 2015 (modelarze-krosno.xq.pl)

29. Podkarpacki Konkurs Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych - zakończony

W sobotę 31 stycznia zakończono 29. Podkarpacki Konkurs Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych w Sanoku i rozdano nagrody.

Sanocki Konkurs cieszy się dużą popularnością w środowisku modelarzy redukcyjnych. Ma też swoją stałą, wcale niemałą widownię obserwującą nowe prace i technologie. Licznie wystawę pokonkursową w Osiedlowym Domu Kultury "Puchatek" odwiedzają uczniowie sanockich szkół.

Na pozycję Konkursu ma znaczący wpływ liczba nowych pozycji prezentowanych przez modelarzy oraz liczba debiutów.

W sanockim Konkursie widziałem kilkadziesiąt prac po raz pierwszy, myślę, wykonanych na przestrzeni ostatniego roku. Wielu modelarzy wykonuje piękne modele dla przyjemności robienia. Prezentują je wyłącznie rodzinie i znajomym. Czasem udaje się przekonać do pierwszej publicznej prezentacji. I modele te w wielu przypadkach nie odbiegają poziomem od modeli doświadczonych wyczynowców. Porównanie możliwe jest właśnie podczas konkursu lub wystawy.

Najbardziej cieszą jednak debiuty młodych modelarzy. Tych, którzy pokazują zadziwiająco dojrzałe, starannie wykonane prace, i tych, którzy przynoszą swoje modele na konkurs w kieszeni.

W tym roku przyznano nagrodę Grand Prix. Otrzymał ją Szymon Fedak z Sanoka za prezentację modeli lotnictwa polskiego. Szymon ma 11 lat i startuje również w zawodach modeli swobodnie latających.

Zaś gimnazjalista Tymoteusz Pyrek z Rzeszowa zaprezentował realistyczną dioramę wojenną i wygrał w tej klasie również z seniorami.

Nie wymieniam nazwisk modelarzy wysokiej klasy, aby nie pominąć kogokolwiek. Modelarze ci figurują w tabeli wyników. A ich modele są rozpoznawalne na stole wystawowym, po precyzji wykonania, po efektach specjalnych, po starannym pokazaniu śladów eksploatacji.


Su-22 Piotra Kucharskiego z Krosna - 1 miejsce w S3 - samoloty plastik senior
(fot. modelarze-krosno.xq.pl)

Stosowana w Sanoku od wielu lat metoda oceny "podoba się - nie podoba się", mimo kontrowersji w środowisku modelarskim, ma swój sens. Ocena sportowa wymaga mrówczej pracy kwalifikowanych sędziów przez wiele godzin, porównywania z dokumentacją. I czasu brak i środków, a nade wszystko trudno o kwalifikowanych komisarzy sportowych.


Wojciech Buras z Sanoka - 1 miejsce w S1 - samoloty jednosilnikowe karton senior
(fot. modelarze-krosno.xq.pl)

Metoda sanocka "podoba się - nie podoba się" jest najbliższa rzeczywistej oceny przez widza - laika, nie znającego się na subtelnościach modelarstwa redukcyjnego, oceniającego model emocjonalnie: ładny lub nie, podoba się bardzo lub mniej. To metoda oceny znacznej większości oglądających wystawę pokonkursową. I niech już tak zostanie.

Prace oceniało Jury w składzie: Jan Węgrzyński - przewodniczący, Józef Szafraniec i Artur Szafraniec.

Mamy nadzieję na przyszłoroczny, jubileuszowy Konkurs. A przy tej okazji na refleksje o upływającym czasie i konsekwencji działania. Działania godnego szacunku.

Wyniki konkursu oraz więcej zdjęć na stronie: www.modelarze-krosno.xq.pl

(ak)

FacebookTwitterWykop

Nasze strony