Spotkanie z Krzysztofem Cwynarem w Krośnie

Krzysztof Cwynar przy zbudowanym przez siebie samolocie Nieuport 11 (fot. Marcin Ziółek)

Zarząd Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego zaprasza sympatyków lotnictwa i członków KKSL na spotkanie z konstruktorem i budowniczym ultralekkich samolotów, Krzysztofem Cwynarem.

Krzysztof Cwynar jest absolwentem mieleckiego ZST, Technikum Mechaniczne – budowa płatowców (1975-1979), konstruktorem, budowniczym ultralekkich samolotów. Własnoręcznie zbudował samolot GP-5, Nieuport 11 7/8 oraz hamownię do silników Rotax 912. Jest mechanikiem samolotów ultralekkich, mechanikiem Rotaxa. Produkuje przyrządy silnikowe i pokładowe do ultralajtów. Posiada własne lądowisko w Starej Wsi na Podkarpaciu.

Podczas spotkania, króre odbędzie się w dniu 4 kwietnia 2019 r. o godz. 17:00 w Sali Historii i Tradycji Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa (ul. Żwirki i Wigury 9), Krzysztof Cwynar opowie o związkach rodzinnych z lotnictwem, przebiegu budowy repliki myśliwca Nieuport 11 z czasów  Wielkiej Wojny 1914 – 1918 ub. XX wieku i wyzwaniach z tym związanych, a także o udziale w rekonstrukcjach historycznych.

Dodajmy, że pojawienie się dwupłatowego myśliwca Nieuport 11 wytwórni Societe Anonyme des Establissements Nieuport na froncie w styczniu 1916 r. miało na celu odzyskanie  przewagi powietrznej oraz skutecznej walki przeciwko nowym myśliwcom niemieckim konstrukcji Antona Fokkera.

Warto przypomnieć, że pierwszą imprezą na której Nieuport 11 zaprezentował się publiczności w powietrzu, był piknik lotniczy w Krośnie 20 września 2014 roku.

Dla zainteresowanych spotkaniem polecamy wywiad Marcina Ziółka z Krzysztofem Cwynarem:
Cz. 1 Replika Nieuport 11: „Samolot powstał w ciągu czterech lat…”
Cz. 2 Replika Nieuport 11: „Najciekawszy był odzew ze strony oglądających…”

Źródło: Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa
comments powered by Disqus