Relacja z prelekcji Lesława Wilka o lotniku Władysławie Kordysiu

Władysław Kordyś W trakcie służby wojskowej w 2 Pułku Lotniczym w Krakowie (fot. z archiwum Lesława Wilka)

We wrześniu br. przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej, konfliktu zbrojnego, który boleśnie doświadczył Polskę i jej mieszkańców. Jest to okazja do zadumy nad wojennymi losami polskiego narodu i meandrami zbiorowej pamięci  o Tych, co poświęcili swoje życie w imię hasła Za Naszą i Waszą Wolność. W gronie Tych, znalazł się, pochodzący z Łęk Dukielskich sierżant strzelec radiotelegrafista Władysław Kordyś, kawaler Krzyża Walecznych (3-krotnie) i Medalu Lotniczego (2-krotnie).

W trakcie służby wojskowej w 2 Pułku Lotniczym w Krakowie, okres unitarny  – jesień 1938 r. Władysław Kordyś siedzi w środku w mundurze szeregowego wz. 19. (fot. z archiwum Lesława Wilka)

Jego pamięci została poświęcona prelekcja, która miała miejsce w dniu 3 października br. w Krośnieńskim Klubie Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego.


W marcu 1940 r. W.Kordyś zostaje wysłany na szkolenie do Clermont-Ferrand. Zbiórka w bazie, po prawej francuskie samoloty bombowe Bloch 131, po lewej Potez 63.11. (fot. z archiwum Lesława Wilka)
18.VIII.1941 r. podczas startu na Duisburg Wellington BH-Z R1641 ulega katastrofie. Giną piloci sierż. K. Cegliński i sierż. S. Kuropatwa, z wypadku wychodzą z obrażeniami por. A. Paszkowski, sierż. S. Wybraniec, sierż. W. Kordyś i  sierż. H. Glűcklich. (fot. z archiwum Lesława Wilka)

Data nie przypadkowa, jako że 8 października przypadała 76 rocznica bohaterskiej śmierci sierż. rtg. Władysława Kordysia, który wraz z całą załogą  samolotu Wellington Mk. X kod BH-O (HF490) (start do misji czwartek 07.10.1943 godz. 23:13) 300 Dywizjonu  Bombowego Ziemi Mazowieckiej PSP w Wlk. Brytanii nie powrócił z zadania wyznaczonego w nocy z 7 na 8 października 1943 r. Najprawdopodobniej zostali zestrzeleni do morza, a ciał bohaterskich lotników nigdy nie odnaleziono.

Władysław Kordyś przybył do Anglii 26.VI.1940 r. Otrzymuje nr służbowy P-782530. Już w mundurze RAF-u, na piersi naszywka strzelca pokładowego (AG – Air Gunner). (fot. z archiwum Lesława Wilka)

Dzięki uprzejmości Pana Lesława Wilka z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, który przyjął zaproszenie sekretarza klubu na autorską prelekcję, obecni słuchacze na spotkaniu w dniu 3 października br. w siedzibie KKSL mogli poznać historię wojennych losów lotnika, pochodzącego z nieodległych Łęk Dukielskich. Przygotowana przez Pana Lesława Wilka multimedialna prezentacja fotografii w połączeniu z ciekawym opisem słownym wyłoniła pełny obraz patriotyzmu naszego bohatera.

Zainteresowanych sylwetką sierż. rtg. Władysława Kordysia zapraszamy na stronę  www.polishairforce.pl/kordys.html, gdzie Janusz Kubit i Lesław Wilk opisują wojenne losy lotnika.

Relację zdał: Zygmunt Bąk, sekretarz KKSL im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego.

Źródło: Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa
comments powered by Disqus