Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kraków Airport wybuduje Centralne Miejsce Gromadzenia Odpadów

Kraków Airport wzbogaci się o Centralne Miejsce Gromadzenia Odpadów, które uporządkuje system gospodarki odpadami na terenie lotniska. W poniedziałek zarząd portu podpisał umowę z wykonawcą inwestycji o wartości ponad 10,9 mln zł. Obiekt ma być gotowy jesienią przyszłego roku.

Jak wyjaśnił prezes krakowskiego lotniska Łukasz Strutyński, Centralne Miejsce Gromadzenia Odpadów wraz z infrastrukturą towarzyszącą umożliwi bezpieczne i zgodne z przepisami magazynowanie odpadów do czasu ich wywozu przez podmiot zewnętrzny zajmujący się ich dalszym zagospodarowaniem.

Wykonawcą inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj” będzie firma Mostostal Warszawa. Zgodnie z podpisaną umową prace projektowe wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę przewidziano na ok. dziewięć miesięcy, a obiekt ma powstać w ciągu następnych siedmiu miesięcy.

„Nowa inwestycja nie tylko uporządkuje system gospodarki odpadami na terenie lotniska, koncentrując ich gromadzenie w jednym miejscu, ale również stanowi pierwszy krok w kierunku przyszłej rozbudowy terminala pasażerskiego” - wyjaśnił Strutyński.

Zaznaczył, że obecnie na terenie lotniska funkcjonuje kilka miejsc, w których gromadzone są odpady - w tym jedno, które koliduje z planowaną w przyszłości rozbudową terminala w stronę zachodnią.

Centralne Miejsce Gromadzenia Odpadów (CMGO) na lotnisku będzie specjalną, wydzieloną i zorganizowaną strefą, gdzie tymczasowo będą gromadzone odpady z lotniska – budynków biurowych i technicznych, a następnie zostaną wywiezione i odpowiednio zagospodarowane. Miejsce to będzie się składać z układu dróg wewnętrznych i placu z wagą najazdową dla weryfikacji ilości odpadów oraz budynku magazynowego, połączonego z wiatą nad kontenerami i praso-kontenerami. Łączna powierzchnia magazynowa wyniesie ok. 480 m kw.

Władze portu podkreśliły, że CMGO to kolejny krok Kraków Airport w kierunku osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i strategii „zielonego lotniska”. Nowy obiekt zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną, która będzie częściowo zasilać infrastrukturę energetyczną strefy.

Obiekt spełni rygorystyczne normy w zakresie ochrony środowiska, co – według władz lotniska - jest szczególnie istotne w kontekście lokalizacji obiektu w pobliżu infrastruktury krytycznej, jaką jest port lotniczy. Natomiast zainstalowana waga najazdowa i system kontroli wjazdu pozwolą na precyzyjną kontrolę masy i rodzaju odpadów.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i największym portem regionalnym; w zeszłym roku skorzystało z niego blisko 11,1 mln osób, a w tym roku prognozuje osiągnięcie poziomu 13 mln pasażerów. W obowiązującym obecnie letnim rozkładzie lotnisko posiada 160 połączeń do 114 miast w 35 krajach, oferowanych przez 28 przewoźników.(PAP)

rgr/ pad/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony