Drony FPV w Kodeksie Sportowym FAI

Dron (fot. Paweł Korzec)

Międzynarodowa Komisja Modelarska FAI-CIAM zatwierdziła nową klasę modeli zdalnie sterowanych F3U, tzn. przepisy rozgrywania zawodów sportowych w konkurencji – wyścigi multikopterów FPV (wielowirnikowców).

To już piąta podkategoria modeli zdalnie sterowanych, dla których przepisy techniczne rozgrywania zawodów zamieszczono w kategorii F3.

Ogłoszone przepisy Kodeksu Sportowego dla konkurencji F3U, czyli wyścigów multikopterów FPV, mają na razie status klasy tymczasowej. Oznacza to, że można już organizować zawody modeli w klasie F3U – nawet międzynarodowe, ale wyłączając mistrzostwa świata i kontynentu. Procedury FAI zawsze wymagają określonego okresu przejściowego, po którym klasa tymczasowa uzyskuje status konkurencji mistrzowskiej.

To duży krok naprzód ze strony Międzynarodowej Komisji Modelarskiej FAI-CIAM. To najlepiej świadczy jak dużą wagę przykłada się na forum FAI do „zjawiska” jakim są aktualnie – wszechobecne drony. W końcowej części przepisów tymczasowej klasy F3U zamieszczono też zasady rozgrywania zawodów międzynarodowych, zaliczanych do Pucharu Świata w tej nowej konkurencji.

Kodeks FAI dla klasy F3U liczy 25 stron. Gdy chodzi o charakterystykę techniczną dronów, to dopuszczalna masa startowa modelu (z wyposażeniem i bateriami) nie może przekroczyć 1 kg, a jego wielkość określona została – do 330 mm (chodzi tu o odległość między osiami silników napędowych). Maksymalna średnica śmigieł, to 6″ (15,2 cm). Lot modelu ma się odbywać po torze zamkniętym. Omawiany regulamin przewiduje, że zawody sportowe dronów mogą odbywać się na otwartej przestrzeni, ale też w pomieszczeniach zamkniętych. Model ma być pilotowany przez pilota FPV (zawodnika), który jest wspomagany przez pomocnika. Pilot wyposażony jest w gogle lub monitor, co pozwala mu pilotować model z obrazu video z kamery pokładowej. Obraz przesyłany jest do gogli lub monitora, w czasie rzeczywistym. Regulamin precyzuje też, że aparatury sterujące mogą pracować wyłącznie w paśmie 2,4 GHz.

Więcej bardzo istotnych informacji o tej nowej klasie modeli można znaleźć w Kodeksie FAI dla klasy F3U.

Źródło: Komisja Modelarska AP
comments powered by Disqus