XVI Memoriał Załogi porucznika Arthura E. Lindella z 15 USAAF w Kędzierzynie-Koźlu

XVI Memoriał Załogi porucznika Arthura E. Lindella z 15 USAAF w Kędzierzynie-Koźlu

Zapraszamy modelarzy do udziału w konkursie modelarskim połączonym z wystawą modelarską pn. XVI Memoriał Załogi Porucznika Arthura E. Lindella, który odbędzie się w dniach 19-21.10.2018 r. w Domu Kultury „Lech” na osiedlu Blachownia, ul. Wyzwolenia 7B w Kędzierzynie-Koźlu (mapka).

Konkurs upamiętnia załogę Amerykańskiego bombowca B-24 Liberator dowodzonego przez Porucznika Arthura E. Lindell'a. Samolot został zestrzelony podczas nalotu na zakłady obecnie znajdujących się w Kędzierzynie-Koźlu. Organizatorami konkursu są: MOK Kędzierzyn-Koźle, Koło Modelarskie "Jedenastka" Kędzierzyn-Koźle oraz Stowarzyszenie Blechhammer 1944.

Konkurs ma charakter otwarty i jest połączony z wystawą, mogą w nim uczestniczyć modelarze indywidualni i zrzeszeni w klubach i modelarniach. Liczba i wiek modelarzy jest nieograniczona. Do konkursu mogą zostać zgłoszone modele wyłącznie plastikowe wykonane samodzielnie przez modelarza, każdy uczestnik może zgłosić nieograniczoną ilość modeli jednak ocenie konkursowej zostaną poddane dwa najlepsze w danej kategorii. Konkurs zostanie rozegrany w klasie Junior (osoby do 18 roku życia włącznie) oraz w klasie Senior (osoby powyżej 18 roku życia).

Udział w konkursie należy zgłosić elektronicznie poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.km11.pl/formularz-zgloszeniowy/

Celem konkursu jest popularyzacja modelarstwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych jako sposobu
spędzania wolnego czasu oraz poszerzania wiedzy z zakresu techniki oraz historii.

Poza wystawą modeli, razem z kolegami ze Stowarzyszenia Blechhammer-1944 planujemy także kilka specjalnych atrakcji, które dodatkowo uświetnią całą imprezę. Jeśli jesteście ciekawi co to za atrakcje, koniecznie śledźcie nasz profil na portalu społecznościowym Facebook – zachęcaja organizatorzy.

Memoriał Załogi porucznika Arthura E. Lindella z 15 USAAF jest główną nagrodą w organizowanym przez nasze koło już od lat konkursie modelarskim połączonym z wystawą.

Pomysł aby główną nagrodą w naszym konkursie upamiętnić lotników z załogi porucznika Arthura Lindella także nawiązuje do tradycji konkursów z poprzednich lat i bynajmniej nie jest to przypadek.

Koncepcja ta zrodziła się ze współpracy ze Stowarzyszeniem „Blechhammer-1944”. Porucznik Lindell był dowódcą załogi amerykańskiego bombowca B-24 Liberator, należącego do 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych, która brała udział w nalotach na zakłady chemiczne zlokalizowane w dzisiejszym Kędzierzynie-Koźlu.

26 grudnia 1944 roku ich samolot brał udział w nalocie na zakłady IG Farben (Obecnie Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.). Około minuty po zrzuceniu bomb samolot został trafiony ogniem artylerii przeciwlotniczej, przełamał się na pół i runął na ziemię zabijając całą załogę.

Na powyższym zdjęciu widać członków załogi Liberatora porucznika Lindella. Od lewej: w pierwszym rzędzie: Myron Yaw, Alex Abramovich, Joseph Ryan, J.D. Trautman, Travis Burns, M.C. Papadopulos; w drugim rzędzie: Arthur Lindell, Duke Wareham, Lloyd Fox, Howard Boslow. W ostatniej misji nad zakłady Blechhammer, 26 grudnia 1944 miejsce Duke’a Warehama zajął porucznik Gilliland, a J.D. Trautmana Joseph Lajkowicz.

Więcej informacji w Regulaminie, na stronie www.km11.pl oraz na stronie wydarzenia.

Źródło: km11.pl
comments powered by Disqus