45 lat PLL LOT w Katowice Airport

Katowice Airport

Dokładnie 45 lat temu, 6 października 1966 roku Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały pierwsze regularne połączenie pasażerskie z pyrzowickiego lotniska do Warszawy. Było to wznowienie po prawie sześciu latach przerwy połączeń do Katowic.

Po II wojnie światowej do końca lat pięćdziesiątych loty odbywały się z katowickiego lotniska na Muchowcu. Lotnisko w Pyrzowicach było wówczas współużytkowane z wojskiem, gdzie stacjonował 39 pułk lotnictwa myśliwskiego. Oprócz regularnego połączenia do Warszawy, w zależności od potrzeb, w danym roku otwierano także dodatkowe połączenia np. do Gdańska, Koszalina i Poznania. Rejsy krajowe były obsługiwane samolotami Antonow An-24W. Odbywały się również czartery do czarnomorskich kurortów w Bułgarii.

Najlepsze pod względem ruchu pasażerskiego na pyrzowickim lotnisku były lata 70-dziesiąte XX wieku wtedy średniorocznie na lotnisku odprawiano ok. 100 tys. pasażerów. Rekordowy pod tym względem był rok 1976 kiedy samoloty pasażerskie wykonały z lotniska 3410 startów i lądowań i przewiozły 119 853 pasażerów. Dla porównania, aktualnie w Pyrzowicach w szczycie sezonu odprawianych jest ok. 14 tysięcy pasażerów dziennie, a statki powietrzne wykonują ok. 120 operacji startów i lądowań w ciągu doby.

Także liczba kierunków jest o wiele większa niż w czasach PRL-u. W sezonie letnim obejmuje 31 tras regularnych i 35 czarterowych. W tym roku z usług pyrzowickiego lotniska skorzysta najwięcej pasażerów w jego historii, bo aż 2,55 mln, a statki powietrzne będą lądowały i startowały ok. 27 tys razy.
 

Źródło: Katowice Airport
comments powered by Disqus