Przejdź do treści

Letni obóz szybowcowy LOTEK 2021

Aeroklub Opolski wspólnie z Karkonoskim Stowarzyszeniem Szybowcowym oraz Aeroklub Jesenik serdecznie zaprasza wszystkich szybowników na Letni Obóz Treningowo Edukacyjny LOTEK 2021.

Podobnie jak w roku ubiegłym LOTEK 2021 przeprowadzony będzie w dwóch turnusach i na dwóch lotniskach! Pierwszy tydzień, w terminie 25.07–31.07.2021 r. na lotnisku Aeroklubu Jesenik w Mikulovicach (LKMI). Drugi tydzień, w terminie 01.08–08.08.2021 r. na lotnisku Aeroklubu Opolskiego (EPOP) w Polskiej Nowej Wsi.

Kolejna edycja tej imprezy będzie okazją do treningu w lataniu przelotowym, zdobywania wiedzy oraz doświadczenia lotniczego. Organizatorzy zapraszają zarówno młodych jak i bardziej doświadczonych szybowników.

Celem zgrupowania LOTEK 2021 jest trening w lataniu przelotowym, nauka bezpiecznego latania w terenie górzystym, podniesienie kwalifikacji pilotów, integracja środowiska lotniczego oraz uzyskanie warunków do odznak FAI.

Pierwsza edycja obozu odbyła się w 2014 roku. Uczestnicy zgodnie podkreślali atuty miejsca: bardzo przyjazną atmosferę stworzoną przez Gospodarzy, doskonałe warunki termiczne, duże i bezpieczne lotnisko. Wśród przygotowanych zajęć dodatkowych uczestnicy mieli m.in. możliwość treningu samochodami na płycie poślizgowej, w ramach zajęć z zakresu bezpieczeństwa jazdy z przyczepami szybowcowymi. Wszyscy byli pod wrażeniem jednego z największych hangarów w Polsce.

Letni Obóz Treningowo Edukacyjny LOTEK od kilku lat jest organizowany po obu stronach polsko-czeskiej granicy. Współpraca Karkonoskiego Stowarzyszenia Szybowcowego z Aeroklubami w Jeseniku i w Opolu zaowocowała wyjątkową międzynarodową imprezą, z której korzystają piloci z obu krajów (choć nie tylko, bo coraz częściej latają z nami szybownicy z wielu zakątków Europy). To jedyna taka impreza, rozgrywająca się na dwóch różnych lotniskach w dwóch krajach.

Wyjątkowość LOTKA polega również na tym, że zgrupowanie jest od lat okazją do integracji rodzinnej – uczestniczące w obozie dzieci są znakiem rozpoznawczym imprezy, a dla mężów i żon jest to okazja do poznania i zrozumienia pasji partnera.

Podczas turnusu odbywającego się na lotnisku w Mikulowicach, latamy głównie w paśmie Jeseników, Gór Opawskich i nad Masywem Śnieżnika, ale zapuszczamy się również w Góry Orlickie, Sowie, Stołowe a nawet w Karkonosze i Izery. Z kolei doskonałe warunki termiczne z których słynie lotnisko w Polskiej Nowej Wsi pozwala na wykonywanie dalekich przelotów – od Zielonej Góry, po Radom i Kielce – opowiadają organizatorzy.

– Wsparcie logistyczne, finansowe oraz techniczne zapewnia imprezie Fundacja Nasz Aeroklub. To właśnie dzięki Fundacji mamy możliwość korzystania z bardzo efektywnych samolotów do holowania – Skylane Towmaster – dodają.

Trzeba też dodać, że gospodarze obu lotnisk włożyli bardzo dużo pracy i finansów, aby miejsca w których odbywa się LOTEK były czyste, zadbane i wyremontowane. Nowe elewacje, pokoje gościnne, oświetlenie, wyposażenie sal, jak również kameralne miejsca na wieczorne spotkania integracyjne, bez wątpienia umilą pobyt wszystkim uczestnikom – zachęcają do udziału w Obozie organizatorzy.

Kadrę stanowią doświadczeni przelotowcy, aktywni zawodnicy. Młodzi piloci mają okazję zdobyć nowe doświadczenie latając na szybowcu Janus, udostępnionym na imprezę przez KSS Jeżów.

Ilość uczestników zgrupowania LOTEK 2021 jest ograniczona do 50 osób. Nie dotyczy członków AOP i KSS. O pierwszeństwie udziału w Obozie decydować będzie kolejność zgłoszeń i wpłaty wpisowego. Udział w zgrupowaniu LOTEK 2021 możliwy jest w dowolnie wybranym okresie jego trwania (uczestnik wybiera zarówno termin przyjazdu jak i czas pobytu).

Minimalne wymagania dla uczestników zgrupowania LOTEK 2021:
1. ważna licencja pilota szybowcowego, ważne orzeczenie lotniczo-lekarskie, oraz książka pilota szybowcowego z potwierdzeniem wykonania lotów kontrolnych (KUP),
2. uprawnienie do startów za samolotem lub/i za wyciągarką,
3. uprawnienie do wykonywania lotów na typie szybowca, na którym pilot wykonywać będzie loty,
4. komplet dokumentów szybowca oraz wymagane prawem ubezpieczenia – dla osób z własnym sprzętem.

Właśnie ruszyła rejestracja. Zgłoszenie udziału w Letnim Obozie Treningowo Edukacyjnym LOTEK należy wysłać mailem na adres: kssjezow@gmail.com lub wypełniając zgłoszenie online – LINK.

•  Formularz rejestracyjny

Więcej informacji można znaleźć w Piśmie organizacyjnym oraz na stronie Karkonoskiego Stowarzyszenia Szybowcowego.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony