Kanada: powraca losowe testowanie podróżnych na kanadyjskich lotniskach
Kanadyjski rząd przywrócił losowe testowanie podróżnych przylatujących do Kanady, zawieszone w czerwcu. Testy na Covid-19 będą przeprowadzane poza budynkami lotnisk – poinformowano w czwartkowym komunikacie.
Powrót testów od wtorku 19 lipca, dla podróżnych przylatujących do Toronto, Montrealu, Calgary i Vancouver dotyczy osób w pełni zaszczepionych. Takich osób nie testowano od 11 czerwca br., gdy rząd zapowiedział przeniesienie losowych testów dla osób zaszczepionych oraz obowiązkowych testów dla niezaszczepionych i nie w pełni zaszczepionych poza budynki zatłoczonych lotnisk.
Osoby wybrane do przejścia testów będą otrzymywać email w ciągu 15 minut od wypełnienia deklaracji celnej. Email będzie zawierał instrukcje, gdzie test może być przeprowadzony. Jeśli wyniki testu będą pozytywne, obowiązuje dziesięciodniowa kwarantanna. Wszyscy podróżni nadal muszą użyć aplikacji ArriveCAN lub rządowej strony internetowej, gdzie wpisuje się informacje o szczepionkach. Testy na granicy lądowej pozostają obowiązkowe.
Za w pełni zaszczepionych uważani są ci, którzy przyjęli „pierwszą serię” szczepionek dopuszczonych do użytku w Kanadzie – wyjaśniono w komunikacie.
Rządowy komunikat wskazuje na konieczność monitorowania sytuacji i ewentualność szybkiej reakcji na nowe warianty koronawirusa, dane pochodzące z testów na granicy służą m.in. sporządzaniu prognoz rozwoju sytuacji. Cytowany w komunikacie minister zdrowia Jean-Yves Duclos podkreślił, że wymogi na granicy mogą się zmieniać w przyszłości.
W czerwcu Krajowy Komitet Doradczy ds. Szczepień (National Advisory Committe on Immunization – NACI) rekomendował dawki przypominające jesienią, przede wszystkich dla osób narażonych na większe problemy zdrowotne. Według danych rządowych, ok. połowy Kanadyjczyków nie otrzymało jeszcze trzeciej dawki szczepionki.
Według ostatnich danych rządowych, dotychczas w Kanadzie odnotowano ponad 3,95 mln przypadków Covid-19. Zmarło prawie 42 tys. osób. Obecny odsetek pozytywnych wyników testów wynosi 14,3 proc.
z Toronto Anna Lach (PAP)
lach/ tebe/
Komentarze