PLMP Elbląg – podsumowanie

W dniach 13-14 września na terenie lotniska Aeroklubu Elbląskiego odbyła się piąta ostatnia edycja Polskiej Ligi Motoparalotniowej sezonu 2014. Jej organizatorem była Elbląskiej Grupy Paralotniowej przy współudziale Paramotor Team Poland oraz Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego. W zawodach wystartowało 20 załóg w tym cztery załogi tandem. Pogoda wyjątkowo dopisała mimo narastającego w ciągu dnia wiatru udało się w sobotę rano wypuścić pilotów na nawigację z premią czasową.

Konkurencję rozpoczęła kwarantanna gdzie pilotom zapisywano czas wejścia w kwarantannę oraz wręczano trasę przelotu „węża”. Następnie „czysty start” i rozpoczęcie trasy nawigacyjnej o długości 73km. Trener przygotował piękną trasę, która zaczęła się na południe od Elbląga następnie prowadziła w kierunku ujścia rzeki Nogat, dalej lecieliśmy wzdłuż Zalewu Wiślanego pod Tolkmicko, a następnie przez Wysoczyznę Elbląską wracaliśmy do Elbląga zamykając czas na punkcie kończącym trasę. Na lotnisku po powrocie z przelotu piloci lądowali na celność strącając pachołki.

Po południu rozegrany został trójkąt ekonomiczny na lotnisku. Piloci jedynek otrzymali 1,5l paliwa a tandemy 3l. Konkurencja polegała na przeleceniu jak największej ilości okrążeń i wylądowaniu w określonym miejscu. Wieczorem podjęto próbę rozegrania konkurencji technicznej na tyczkach, ale nasilający się wiatr uniemożliwił rozegranie tej konkurencji i została ona przerwana. Po wieczornej odprawie wszyscy organizatorzy i piloci spotkali się na wspólnym grillu przy hotelu gdzie mieszkali zawodnicy.

Niedziela przywitała nas wiatrem, który nie pozwalał na rozstawienie pylonów. Rozegrana została natomiast konkurencja „szybko/wolno” na tyczkach. Piloci mieli przelecieć jak najwolniej po prostej kopiąc 4 tyczki (kopnięcie pierwszej otwierało czas) i przelatując przez bramkę z fotokomórką zamknąć czas. Następnie wykonać taki sam przelot jak najszybciej.

W zawodach wzięło udział siedmiu „nowicjuszy”, którzy o dziwo dawali radę i nawet w klasie PF1 uplasowali się na pozycjach 2, 3 co było zaskoczeniem. Właśnie liga w swoim zamiarze została powołana do tego, aby piloci nielatający w zawodach mogli się mierzyć i uczyć od zawodników. Podsumowując muszę przyznać, że nasi mistrzowie nie stronią od wyjaśniania nowicjuszom zawiłości konkurencji, które szybko stają się przejrzyste i w miarę proste, cieszy to nas najbardziej. Zwycięzcy  elbląskiej edycji Polskiej Ligi Motoparalotniowej wyglądają następująco: