II Zawody Spadochronowe „SPEED STAR” w Gliwicach rozegrane

Uczestnicy II Zawodów Spadochronowych „SPEED STAR” w Gliwicach (fot. Jan  Isielenis)

Ostatni dzień września zgodnie z prognozą okazał się dniem ciepłym i słonecznym, co skrzętnie wykorzystali uczestnicy zawodów spadochronowych, których organizatorem była Sekcja Spadochronowa Aeroklubu Gliwickiego. Do zawodów zgłosiło się pięć zespołów. Po wstępnych formalnościach, losowaniu zestawu figur, przyjeciu planu działania drużyny w powietrzu, pierwsze dwa zespoły przed godz. 10-tą wystartowały do rywalizacji.

Konkurencje polegające na utworzeniu pięcioosobowej gwiazdy w jak najkrótszym czasie stanowiło podstawę rywalizacji drużyn. Wynik można poprawić przez utworzenie dodatkowych wcześniej wylosowanych figur. Za każdą wykonaną figurę można uzyskać 1 sekundową bonifikatę do czasu wykonania gwiazdy. Drużyna opuszczając samolot na wys. 2500m miała 25 sek. na zaprezentowanie swoich umiejętności a zadaniem kamerzysty zespołu było zarejestrowanie każdego skoku i przedstawienie materiału filmowego dla komisji sędziowskiej. Należało pilnować czasu przeznaczonego na pracę drużyny w powietrzu, gdyż jego przekroczenie i niskie otwarcie spadochronu, groziło dyskwalifikacją drużyny. Wszystkie startujące zespoły tego punktu regulaminu skrupulatnie przestrzegały.

Uzyskiwane wyniki drużyn w każdej kolejce były na bieżąco komentowane przez skoczków biorących udział w zawodach, sekundowe różnice dawały szansę na poprawę wyniku w kolejnym skoku. Czasu na trening na ziemi przed następnym skokiem nie było w nadmiarze, sprawny przebieg konkurencji wymagał od skoczków dobrej organizacji pracy każdego zawodnika, co przedkładało się na wynik osiągany w powietrzu.

Rozegrano cztery zaplanowane kolejki, wykonano 11 wylotów samolotu AN-2 którym kierowali piloci Jacek Niezgoda i Tomasz Jackiewicz. Komisja sędziowska pod kierownictwem Piotra Płotczyka sprawnie oceniała rywalizację drużyn, kierownik sportowy zawodów sprawnie zarządzał  przebiegiem zawodów.

Ogłoszenie wyników zawodów wyznaczono na godzinę 16-tą. Nastąpiło rozdanie dyplomów wykonanie pamiątkowej fotki, gratulacje za osiągnięte wyniki, podziękowanie za bezpieczne wykonanie skoków i przestrzeganie regulaminu zawodów.

Do zobaczenia za rok! Będzie kolejna szansa na poprawę tegorocznego wyniku, miłego towarzyskiego spotkania, wzięcia udziału w sportowej rywalizacji w konkurencji, która jest rozgrywana na Gliwickim Lotnisku.

Jan  Isielenis

Wyniki II Zawodów Spadochronowych „SPEED STAR” w Gliwicach:

Źródło: Jan Isielenis
comments powered by Disqus