Premiera „303” – nowej gry edukacyjnej IPN
Dnia 28 września 2010 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się europejska premiera najnowszej gry edukacyjnej IPN zatytułowanej „303”. W siedemdziesiątą rocznicę Bitwy o Anglię swoje umiejętności w grze sprawdzał między innymi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. 6 października w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie odbędzie się polska premiera gry.
Podczas wtorkowej premiery gry przemawiali m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i – reprezentujący brytyjskich konserwatystów – Geoeffrey Van Orden (niegdyś żołnierz zawodowy i generał w NATO). Następnie współtwórca gry i towarzyszącej jej wystawy dr Tomasz Ginter (BEP IPN) zaprezentował grę. Krótka rozgrywka odbyła się w składzie: alianci – Tomasz Ginter, Jerzy Buzek, Niemcy – gen. Van Orden i dr Władysław Bułhak (IPN), gra nie została rozstrzygnięta.
„303” jest szybką wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.
Gra „303” jest trójjęzyczna, angielsko-czesko-polska, co przypomina wspólna walkę w obronie wolności pilotów czechosłowackich i polskich, którzy wsparli Brytyjczyków w Bitwie o Anglię. Symbolem braterstwa broni są postacie trzech lotników Dywizjonu 303: Witolda Urbanowicza, Johna Kenta, Josefa Františka. O bohaterach tej bitwy i samolotach na których walczyli można dowiedzieć się więcej z dołączonego do gry opracowania.
Autorzy chcieli stworzyć grę jednocześnie dla dzieci i dorosłych. Grę, która łączyłaby edukacyjne przesłanie z dużą grywalnością. Taka gra musi być dynamiczna, mieć ciekawy klimat i proste zasady oraz dawać młodszym i starszym strategom dużo satysfakcji z podejmowania właściwych decyzji. Żeby gra była emocjonująca potrzebne są jeszcze odrobina losowości i szybko uciekający czas. To wszystko udało się osiągnąć w grze „303”.
„303” jest współczesną grą strategiczno-losową, w którą można zagrać na krótkiej przerwie w szkole czy w pracy. Niemiecki bombowiec w obstawie myśliwców zbliża się do Londynu. By go powstrzymać trzeba umiejętnie odciągnąć eskortującego go myśliwce i zadać opancerzonej maszynie decydujące trafienie. Im bliżej podleci się do przeciwnika tym większe szanse na trafienie, ale i większe ryzyko postrzału. Trzeba jednak uważać, by rachunek prawdopodobieństwa nie spłatał nam figla.
Twórcy mają nadzieję, że ich gra dotrze nie tylko do polskich graczy. To dlatego przygotowali wydanie gry w trzech językach. Gra będzie także dostępna w Internecie w formie bezpłatnej gry on-line. Dzięki wersji on-line nawet za oceanem będzie można zagrać i dowiedzieć się czegoś ciekawego o Dywizjonie 303.
Grę będzie można kupić w cenie 35 PLN w punktach sprzedaży IPN i księgarni internetowej ipn.poczytaj.pl oraz w sieci sklepów „Wargamer”.
Polska premiera gry „303” odbędzie się w środę 6 października 2010 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 o godzinie 15.00.
W programie oprócz prezentacji i turnieju gry zaplanowane jest spotkanie z rekonstruktorami z Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego – historykami lotnictwa. Będzie też można obejrzeć wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Battle of Britain. To Commemorate the Fight for Freedom”, przygotowaną z okazji siedemdziesiątej rocznicy Bitwy o Anglię. Zaprezentowany zostanie też najnowszy film dokumentalny „Polacy w Bitwie o Anglię. »…to cóż, że spadła jedna z gwiazd…«” w reżyserii Zbigniewa Wawera.
Przyjdź i sprawdź, czy odpowiada Ci taki sposób łączenia rozrywki i edukacji. Dla najlepszych graczy organizatorzy przewidzieli nagrody – zestawy gier planszowych IPN.
Komentarze