Zaproszenie na wernisaż "Polacy w bitwie o Anglię"

Polacy w bitwie o Anglię 0 wernisaż w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

10 lipca 2013r, o godzinie 19.00, w 73. rocznicę rozpoczęcia Bitwy o Wielką Brytanię, odbędzie się wernisaż nowej wystawy "Polacy w bitwie o Anglię".

Ideą ekspozycji przygotowanej przez kołobrzeskie muzeum jest przybliżenie widzom roli polskich lotników w jednej z ważniejszych operacji wojennych podczas II wojny światowej. Pragniemy także pokazać mało znane eksponaty z naszej kolekcji związane z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie, w tym sławnym dywizjonem 303 opisanym w powieści Arkadego Fiedlera. Na wystawie głównej Dzieje Oręża Polskiego prezentujemy ubiory polowe, galowe pilotów z 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej” przekazane nam przez mjr Eugeniusza Prusieckiego oraz ppor. Jana Czarnoty z 301. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej”. W Gabinecie Zbiorów Specjalnych posiadamy bogaty zbiór dokumentów fotograficznych 303 i 300 dywizjonu. Na wystawie będzie można zobaczyć także model samolotu PZL 23 Karaś i haubę lotniczą Wytwórni Balonów i Spadochronów w Legionowie z samolotu Łoś, który we wrześniu 1939 r. przymusowo lądował na terenach zajętych przez Rosjan, oraz fotografie polskich samolotów przedwrześniowych używanych w wojnie obronnej. 

Mundury i uzbrojenie wzbogacone zostaną prezentacjami użyczonymi nam przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (wystawa posterowa Lotnicy Polscy w Bitwie o Anglię) oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej (wystawa posterowa Polacy w Bitwie o Wielką Brytanię), a także kolekcjonerskimi modelami samolotów (m.in. brytyjskie Hawker Hurricane, Spitfire a także niemiecki Me-109), które zaoferowali nam modelarze: Stanisław Sznajdrowski prowadzący bloga Samoloty z kartonu.blogspot.com, Stowarzyszenie Modelarzy Kołobrzeskich Szkwał. Spotkanie na pikniku lotniczym w Świdwinie zaowocowało nawiązaniem współpracy z Fundacją Historyczną Polskiego Lotnictwa i możliwością prezentacji książki: „Ci cholerni Polacy! Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię” Grzegorza Śliżewskiego, Grzegorza Sojdy i Piotra Hodyra (wyd. 2012r).


Wystawa czasowa 10.07-31.08.2013r
Kamienica Kupiecka, ul. ppor Emilii Gierczak 5
Poniedziałek 9.00-14.00
Wtorek-niedziela 9.00-18.00

Bilet wstępu w cenie biletu na wystawę główną Dzieje Oręża Polskiego

Źródło: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Źródło: Internet
comments powered by Disqus